Dietl: chciałbym, aby GPW do 2025 r. stała się dwa razy większa niż w latach 2005-2015

  • PAP
opublikowano: 03-12-2017, 20:10
aktualizacja: 03-12-2017, 20:27

Moim marzeniem byłoby, aby Giełda Papierów Wartościowych do około 2025 roku stała się dwa razy większa niż gdy ją porównamy do lat 2005-2015, czyli do okresu eksplozji związanej z OFE - mówi w rozmowie z PAP prezes spółki Marek Dietl.

"Moim marzeniem byłoby, żeby GPW w ciągu pięciu lat po zakończeniu perspektywy obecnej strategii, czyli do około 2025 roku, stała się dwa razy większa niż gdy ją porównamy do lat 2005-2015, czyli do okresu eksplozji związanej z OFE. Chciałbym, żeby nasze uśrednione przychody EBITDA i inne wskaźniki były dwa razy większe" - powiedział Dietl.

Marek Dietl
fot. Marek Wiśniewski

Marek Dietl, który funkcję prezesa GPW objął we wrześniu, podtrzymał zapowiedzi, że chce przygotować aktualizację obecnie obowiązującej strategii giełdy do 2020 roku, w której główny nacisk położy na rozwój nowych obszarów biznesowych.

"Obecna strategia GPW opiera się o pięć filarów: rynek akcji, długu, instrumenty pochodne, rynek towarowy i sprzedaż informacji. Od tego nie odstępujemy. To, co już robimy, chcemy robić lepiej, chcemy dodać parę rzeczy, które umiemy robić, albo których możemy się szybko nauczyć i na nich zarabiać " - powiedział.

Jak zaznaczył, "trzymamy się naszego podstawowego biznesu, ale strategia ma też szósty filar, czyli nowe obszary biznesowe i to chcemy rozbudować".

"Prace wewnętrzne już trwają, a Rada Nadzorcza zapozna się z naszymi pomysłami na przełomie kwietnia i maja" - dodał.

Jego zdaniem, okazją do zaprezentowania propozycji wstępnych założeń aktualizacji strategii GPW, po jej zaakceptowaniu przez Radę Giełdy, może być moment ogłoszenia przez nią wyników za 2017 rok. Marek Dietl chciałby wtedy zobaczyć, jaka będzie reakcja inwestorów na propozycje zarządu.

Natomiast nową strategię dla GPW prezes Dietl chciałby przygotować, gdy znana już będzie strategia dla całego polskiego rynku kapitałowego, którą ma przygotować Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przy współpracy z doradcą, który jest na etapie wyłaniania.

"Chcemy aktywnie włączyć się w proces tworzenia strategii dla rynku kapitałowego. Na przełomie stycznia i lutego chcielibyśmy rozpocząć konkretne prace nad aktualizacją naszej strategii, która byłaby jednocześnie wsadem dla tamtej strategii, chcemy być jej współtwórcą i przyjść z własnymi pomysłami" - powiedział.

Jak dodał, gdy będzie już gotowa strategia dla całego rynku kapitałowego, "a to nastąpi pewnie pod koniec 2018 r., będzie idealny moment do rozpoczęcia prac nad nową strategią dla giełdy".

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Giełda rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych. Od lutego 2012 r. częścią Grupy Kapitałowej GPW jest Towarowa Giełda Energii, na której dokonuje się obrót energią elektryczną, gazem ziemnym, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia i uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Przychody grupy GPW wyniosły w trzecim kwartale 81,1 mln zł wobec 73,7 mln zł rok wcześniej. EBIT w tym okresie wyniósł 50 mln zł wobec 45,2 mln zł w tym samym okresie roku poprzedniego, a EBITDA grupy wyniosła 57,4 mln zł wobec 52 mln zł w trzecim kwartale roku ubiegłego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane