Czytasz dzięki

Dietl: Polska ma duże szanse na odbicie w gospodarce

  • PAP
opublikowano: 31-03-2020, 14:58

Polska ma duże szanse na odbicie w gospodarce, gdy zmniejszy się niepewność spowodowana koronawirusem - ocenił we wtorkowym czacie z dziennikarzami prezes GPW Marek Dietl.

"Rynkami finansowymi nadal będą rządzić globalne trendy, a wpływ koronawirusa na cykl gospodarczy jest niewątpliwy" - powiedział Dietl, pytany przez PAP o kondycję i perspektywy polskiego rynku. "Polska ma duże szanse, by aktywność w realnej gospodarce miała kształt litery V, choć będzie to odzwierciedlone w indeksach dopiero w dłuższej perspektywie, gdy w skali globalnej zmniejszy się niepewność" - ocenił.

Marek Dietl
Zobacz więcej

Marek Dietl fot. WM, Puls Biznesu

"Indeksy giełdowe są barometrem oczekiwań. Im większa niepewność, tym większa zmienność indeksów. Dziś rosną giełdy na niemal całym świecie, co pokazuje, że nie jesteśmy i nie będziemy wyspą" - dodał.

Szef GPW zaznaczył, że giełda działa normalnie. "Przeprowadziliśmy dodatkowe testy, rozproszyliśmy operacje, ciągłość działania i bezpieczeństwo obrotu nie są zagrożone" - dodał.

"Obecne doświadczenia pokazują, że możemy osiągać te same cele różnymi sposobami, czasem nawet w sposób bardziej efektywny. Moje doświadczenie pokazało, że warto zaufać pracownikom" - podkreślił i dodał, że "95 proc. pracowników pracuje zdalnie."

Zdaniem Dietla, obecnie największe szanse inwestycyjne dla inwestorów indywidualnych to "spokój i opanowanie, ostrożność oraz dywersyfikację portfela". Za trzy największe zagrożenia uznał "zbyt duże emocje, działanie pod wpływem impulsów oraz podejmowanie zbyt dużego ryzyka".

Odpowiadając na pytanie o przebieg trwającego od miesiąca pilotażu Platformy Żywnościowej wyjaśnił, że obecnie do systemu przyłączają się kolejne autoryzowane magazyny. "Od paru dni na tym rynku działa DM BOŚ. Wnioski kolejnych biur maklerskich są rozpatrywane" - zaznaczył.

Na pytanie o to, czy zakłada jakieś radykalne zmiany w działaniu giełdy i od czego je uzależnia, Dietl odpisał, że polski parkiet intensywnie pracuje nad wprowadzeniem cyfrowych aktywów. "To będzie prawdziwa rewolucja. Powiemy więcej o tym w najbliższym czasie" - dodał.

Zdaniem szefa GPW trzeba przyspieszyć realizację Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK), choć - jak dodał - "możliwa jest korekta jej priorytetów". "Dla mnie najwyższym jest teraz szybkie wprowadzenie nowego instrumentu obligacji rozwojowych" - ocenił. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane