Dietl: wspólna agencja ratingowa GPW, PFR i BIK ruszy w 2019 r.

  • PAP
opublikowano: 12-07-2018, 10:26

Wspólna agencja ratingowa GPW, PFR i BIK ma ruszyć w 2019 roku - wynika z wypowiedzi prezesa GPW Marka Dietla na Twitterze.

Marek Dietl
Zobacz więcej

Marek Dietl fot. Marek Wiśniewski

Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej uzgodniły w 2016 roku porozumienie, dotyczące budowy wspólnej agencji ratingowej.

"Zarejestrowanie tej agencji przez ESMĘ pozwoli posegmentować inwestorów Catalyst w oparciu o klasy ryzyka, już teraz pracujemy nad stworzeniem segmentu prime obligacji wysokiej płynności. W przyszłym roku ma ruszyć ta agencja" - napisał prezes giełdy podczas sesji pytań i odpowiedzi, prowadzonej na Twitterze przez "Rzeczpospolitą".

W listopadzie 2017 roku przedstawiciele GPW, PFR i BiK zapowiadali, że wspólna agencja ratingowa rozpocznie działalność operacyjną w drugiej połowie 2018 roku.

Zgodnie z planem GPW, PFR i BiK obejmą po 1/3 udziałów w Instytucie Analiz i Ratingu, który zajmie się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o ryzyku kredytowym emitentów obligacji.

Jak wcześniej podawano, koszt funkcjonowania agencji ma wynosić kilka milionów złotych i obejmie przede wszystkim system informatyczny i koszty osobowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu