Dijsselbloem: UE poszuka innych partnerów w razie protekcjonizmu w USA

PAP
opublikowano: 31-01-2017, 16:47

Unia Europejska będzie musiała ustanowić nowe globalne partnerstwa handlowe, jeśli Stany Zjednoczone, tradycyjny polityczny i gospodarczy sojusznik Europy, zejdą na drogę protekcjonizmu - powiedział we wtorek szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

"Nie wiemy jeszcze, czy tak się stanie" - zastrzegł Dijsselbloem w wywiadzie dla nadawcy RTL. "Europa nie może siedzieć i czekać z założonymi rękoma na to, co się stanie w Stanach Zjednoczonych, ale (powinna) iść sama do przodu, także w dziedzinie handlu" - dodał.

Jeroen Dijsselbloem, szef Eurogrupy
Zobacz więcej

Jeroen Dijsselbloem, szef Eurogrupy fot. Bloomberg

Krótko po zaprzysiężeniu na prezydenta USA Donald Trump ogłosił zamiar renegocjacji układu o wolnym handlu NAFTA (z Meksykiem i Kanadą) i wycofania USA z niemal sfinalizowanej Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP).

Zdaniem komentatorów, Trump zasygnalizował w ten sposób wyraźne zerwanie z ostatnią ponadpartyjną amerykańską polityką handlową; jego zapowiedzi oznaczają najbardziej radykalne zmiany w polityce handlowej od lat. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Dijsselbloem: UE poszuka innych partnerów w razie protekcjonizmu w USA