Czytasz dzięki

Dimon: długoterminowe ujemne stopy procentowe mają „negatywne konsekwencje”

opublikowano: 22-10-2019, 08:14

Jamie Dimon, kierujący amerykańskim gigantem bankowym, J.P. Morgana Chase uważa, że obniżenie stóp procentowych nie zmienia gry w zwiększaniu zadłużenia i podnoszeniu wzrostu gospodarczego.

W jego opinii, wcześniejsze redukcje ceny pieniądza podyktowane były przekonaniem o ratowaniu Unii Europejskiej, unii walutowej. Jednak przyjęcie tego za stały element polityki to naprawdę zły pomysł. 

Robert Dimon
Zobacz więcej

Robert Dimon fot. Bloomberg

Ma to negatywne konsekwencje, których nie do końca rozumiemy - powiedział Dimon.

Dimon dołącza do grona rosnącej liczby biznesmenów i ekonomistów, którzy od dłuższego już czasu opowiadają się przeciwko przyjęciu takiej polityki monetarnej. Tymczasem banki centralne na całym świecie próbują pobudzić wzrost gospodarczy poprzez dalsze obniżanie stóp procentowych. W przypadku niektórych, znalazły się one już w ujemnym terytorium.

Jeśli chcesz mieć wzrost, lepiej przemyśleć zasady, nie tylko dotyczące ujemnych stóp procentowych, ale także alokacji kapitału itd. – tłumaczy bankier. Dimon ma nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie w Stanach Zjednoczonych. 

Poziom stóp procentowych nie jest tym, co najbardziej go jednak martwi. Większym ryzykiem – w jego opinii -  jest spadające zaufanie biznesu, w które uderza toczący się spór handlowy USA z Chinami, oraz inne wydarzenia o charakterze geopolitycznym.

Myślę, że spowodowało to spowolnienie – powiedział Dimon podkreślając, że mamy do czynienia właśnie ze spowolnieniem a nie recesją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane