DIW: gospodarka Niemiec może odrobić straty z pandemii do końca 2021 r.

opublikowano: 10-12-2020, 11:59

Niemiecki instytut DIW ocenia, że PKB Niemiec może wrócić do poziomu sprzed pandemii pod koniec 2021 roku jeśli spełnione zostaną dwa warunki, informuje Reuters.

Ekonomiści DIW uzależniają realizację pozytywnego scenariusza od tego, czy już zimą pandemia znajdzie się pod kontrolą i czy już na początku przyszłego roku zaczną być wycofywane restrykcje wprowadzone z powodu COVID-19.

Instytut prognozuje, że w tym roku PKB Niemiec spadnie o 5,1 proc. Odbicie w przyszłym roku ma natomiast wynieść 5,3 proc.

- Jeśli nie uda się zapanować nad pandemię i restrykcje zostaną utrzymane do wiosny, produkt gospodarczy Niemiec w 2021 roku może być o 1,5 pkt. procentowego niższy niż w optymistycznym scenariuszu – głosi komunikat DIW.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Prognozy instytutu były coraz bardziej optymistyczne w miarę upływu czasu w tym roku. Początkowo oczekiwał spadku PKB nawet o 9,4 proc. w 2020 roku. We wrześniu skorygował prognozę spadku do 6,0 proc. W czerwcu DIW prognozował z kolei, że w 2021 roku PKB Niemiec wzrośnie o 3 proc., trzy miesiące później podwyższył ją do 4,1 proc.

Pod koniec października minister gospodarki Peter Altmaier mówił, że rząd spodziewa się spadku PKB o 5,5 proc. w całym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane