DJ i S&P500 poległy, Nasdaq wybronił się nowym rekordem,

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-07-2021, 22:18

Po przedłużonym, ze względu na święto Dnia Niepodległości weekendzie do gry powrócili inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach.

fot. Bloomberg

Niestety włączenie się w tryby rynków akcji okazało się dosyć bolesne. Szczególnie w segmencie spółek reprezentujących tradycyjne obszary gospodarki. Lepiej wypadł we wtorek rynek technologiczny, który ostatecznie zakończył dzień na plusie z nowym historycznym szczytem. Ale i wskaźnik S&P500 miał swoje dobre momenty, również „zaliczając” nowy rekord intra-day.

Wśród najważniejszych przyczyn osłabienia nastrojów na Wall Street eksperci wymieniają spadek rentowności obligacji skarbowych, w przypadku benchmarkowych 10-latek o ponad 7 pkt bazowych do najniższego poziomu od 24 lutego, a w przypadku 30-latek testowana była 200 dniowa średnia krocząca schodząc pierwszy raz od 21 czerwca poniżej 2 proc.

W reakcji na te spadki gracze pozbywali się udziałów w spółkach finansowych, w tym w czołowych bankach, szczególnie nastawionych na handel papierami skarbowymi.

Wzmocniona podaż znajdowała też uzasadnienie w zaskakująco słabym odczycie wskaźnika ISM dla usług, który spadł zdecydowanie mocniej niż oczekiwali ekonomiści, sugerując „zadyszkę” jednego z głównych filarów największej gospodarki świata. Tłumaczone to jest jednak niedoborami siły roboczej i surowców, co skutkuje ograniczeniem jego aktywności.

Dodatkowym czynnikiem propodażowym, była diametralna zmiana sytuacji na rynku ropy. Choć surowiec drożał prze pierwszą część dnia wchodząc na poziomy wyceny nie widziane od ponad sześciu lat, w drugiej części doszło do gwałtownego załamania. Tak nerwowe zachowanie było reakcją na przedłużający się impas w grupie

OPEC odnośnie wielkości produkcji w kolejnych miesiącach. Z miejsca przełożyło się to na wyceny akcji koncernów energetyczno-paliwowych.

Na zamknięciu sesji wskaźnik największych blue chipów Dow Jones IA tracił 0,60 proc. Indeks szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 0,20 proc. Natomiast Nasdaq zyskał 0,17 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane