DJIA bije rekord za rekordem

Marek Druś
opublikowano: 24-10-2006, 00:00

Udany początek tygodnia na zagranicznych rynkach akcji. W Ameryce Dow Jones (DJIA) wspiął się na nowy historyczny szczyt, osiągając w czasie sesji 12125 pkt. Indeks ustanowił również rekord zamknięcia: 12 116 pkt.

Spadek cen ropy umocnił inwestorów w przekonaniu, że inflację da się utrzymać w karbach, co skłoni banki centralne do wstrzymania się z podwyżkami stóp procentowych. W poniedziałek na NYMEX cena baryłki spadła do najniższego poziomu od 15 miesięcy. Na Wall Street dobre nastroje wywołała zapowiedź wstrzymania tempa ekspansji przez Wal-Mart. Największa na świecie sieć supermarketów zapowiedziała znaczne zmniejszenie nakładów kapitałowych. Odpowiedzią rynku był wzrost kursu najwyższy od 18 miesięcy.

Najbardziej drożejącym komponentem indeksu S&P500 był Wrigley. Akcje największego na świecie producenta gumy do żucia zdrożały najmocniej od 26 lat po wiadomości, że prezesem firmy zostanie William Perez, były szef Nike. Inwestorów ucieszyła wiadomość, że po raz pierwszy w historii firmą pokieruje ktoś spoza rodziny Wrigley.

Na rynku technologicznym rekordową cenę osiągnęły akcje Google, właściciela najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej. Mocno poszedł w górę kurs Delphi. Pojawiły się informacje, że przejęciem zbankrutowanego producenta części zamiennych aut zainteresowany jest inwestor finansowy. Rynek przecenił akcje Forda. Spółka zaksięgowała rekordową stratę kwartalną. To skutek wielkich kosztów restrukturyzacji, w wyniku której zamkniętych zostanie 16 zakładów spółki i zlikwidowanych 45 tys. miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu