Dla Optimusa może nadejść sądny dzień

KL
04-06-2007, 00:00

Po roku od feralnej emisji w Optimusie nie zakończyły się postępowania sądowe. Spółka może nawet przestać istnieć.

Po roku od feralnej emisji w Optimusie nie zakończyły się postępowania sądowe. Spółka może nawet przestać istnieć.

Minął rok, od kiedy rada nadzorcza Optimusa upoważniła zarząd do podwyższenia kapitału zakładowego. Sytuacja w spółce nadal jest patowa. Czy nadchodzące wielkimi krokami walne to zmieni? Za niecały miesiąc akcjonariusze będą głosować dalsze istnienie spółki ze względu na jej wysokie straty. W punktach obrad jest również absolutorium dla obecnego zarządu i zmiany w składzie rady nadzorczej, a Piotr Lewandowski, prezes firmy, ma nadzieję, że przeforsuje nową emisję akcji. Szanse na to są jednak niewielkie.

Przypomnijmy. Optimus początkowo planował emisję publiczną. Zarząd przeprowadził jednak emisję prywatną, w rezultacie której Zbigniew Jakubas, główny akcjonariusz spółki, stracił wpływy. Sprawą zajmują się sądy i prokuratura, jednak nadal nie wyjaśniono, jak doszło do podwyższenia kapitału. Zbigniew Jakubas i członkowie rady nadzorczej są pewni, że doszło do sfałszowania uchwały rady.

Piotr Lewandowski ma postawione zarzuty, i nic się nie zmienia. Pozbawiona kapitału spółka szuka źródeł finansowania, a główny inwestor nie chce się zgodzić na nową emisję.

— Dopóki obecny zarząd będzie kierował firmą i dopóki nie mam swojego przedstawiciela w radzie, nie ma mowy o emisji. Nie wierzę, że Optimusowi uda się odzyskać miejsce na rynku, jeśli chodzi o produkcję komputerów — mówi Zbigniew Jakubas.

Jego zdaniem, obecny prezes nie zrealizował żadnej z obietnic i pogrążył spółkę.

Inwestor uważa, że ciągnąca się tak długo „sprawa Optimusa” jest porażką polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Obecny prezes jest przekonany, że firma wyjdzie na prostą. Brakuje jej kapitału, jednak ma pomysły na jej ratowanie. Wśród nich upublicznienie spółki zależnej — Zatry. Ostatnio Optimus poinformował także, że wraz z NTT i Wasko dostarczy do szkół sprzęt wart 56 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dla Optimusa może nadejść sądny dzień