Dla zwalnianych Unia ma specjalny fundusz

Miłosz Marczuk
opublikowano: 17-07-2009, 00:00

Zagraniczni inwestorzy zaczynają wynosić się z Polski. Zwalnianym chce pomóc Bruksela.

Zagraniczni inwestorzy zaczynają wynosić się z Polski. Zwalnianym chce pomóc Bruksela.

Do Rumunii przenosi produkcję firma Takata-Petri, producent części dla przemysłu motoryzacyjnego. Z zakładu z Wałbrzycha zwolnionych zostanie ponad 500 osób. To tylko jeden z przykładów konsekwencji światowego kryzysu. Dlatego Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję o wzmocnieniu specjalnego funduszu, który ma złagodzić skutki przenoszenia zakładów. To Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG). Jego pieniądze mają nieść pomoc zwalnianym w grupach co najmniej 500-osobowych.

W sumie do KE trafiło już 21 wniosków od rządów różnych europejskich krajów na łączną kwotę 112 mln EUR (ponad 480 mln zł). Mają one pomóc 30 tys. pracowników. 24 czerwca, KE zaaprobowała wniosek rządu Hiszpanii o przekazanie z funduszu 3,3 mln EUR dla 1,1 tys. pracowników katalońskich firm odzieżowych. Aplikacja z Półwyspu Iberyjskiego jest siódmą związaną z przemysłem tekstylnym. Pozostałe dotyczą motoryzacji, telekomunikacji i firm AGD.

— Właśnie przedłużyliśmy możliwość wspierania z funduszu do dwóch lat. Te pieniądze trafiają do pracowników — na pensje, szkolenia itp. Żadna polska firma nie występowała jeszcze o takie wsparcie, ale wciąż może być uruchomione — mówi "PB" Vladimir Szpidla, komisarz ds. zatrudnienia odpowiadający za fundusz.

Wydatki EFG nie mogą przekroczyć rocznie kwoty 500 mln EUR (około 2,15 mld zł). Pieniądze te nie są z góry podzielone na kraje, lecz mogą służyć wszystkim państwom UE w zależności od sytuacji.

Fundusz Dostosowania udziela wsparcia osobom objętym zwolnieniami wynikającymi z poważnych zmian strukturalnych w kierunkach światowego handlu spowodowanych globalizacją.

W ramach EFG wsparcie mogą również otrzymać osoby zwolnione z pracy bezpośrednio w wyniku światowego kryzysu gospodarczego i finansowego, o ile są spełnione warunki ubiegania się o wsparcie z EFG wskazane poniżej. Odstępstwo to stosuje się do wniosków o wkład finansowy EFG, złożonych przed 31 grudnia 2011 r.

Oto kryteria, które należy spełnić, aby móc skorzystać z EFG:

utrata pracy w przedsiębiorstwie (włącznie z kooperantami) w państwie członkowskim przez co najmniej 500 osób w okresie czterech miesięcy lub...

...objęcie zwolnieniami co najmniej 500 osób w okresie dziewięciu miesięcy, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach w jednym regionie lub w dwóch sąsiednich regionach lub...

w przypadku niewielkich rynków pracy albo w wyjątkowych okolicznościach, jeżeli zwolnienia mają poważny wpływ na zatrudnienie i lokalną gospodarkę.

EFG nie wspiera finansowo restrukturyzacji przedsiębiorstw i sektorów, lecz zapewnia indywidualne wsparcie dla zwalnianych pracowników. Obejmuje ono:

pomoc w poszukiwaniu pracy, poradnictwo zawodowe, indywidualnie dobrane szkolenia i przekwalifikowanie, włącznie z poświadczaniem zdobytego doświadczenia oraz pomoc w zakresie zwolnień monitorowanych, a także promowanie przedsiębiorczości lub pomoc w samozatrudnieniu;

dodatki na poszukiwanie pracy, koszty przeniesienia lub dla osób uczestniczących w szkoleniach;

fundusze motywujące w szczególności pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji lub starszych pracowników, aby umożliwić im utrzymanie się lub powrót na rynek pracy.

Państwo członkowskie jest zobowiązane wykorzystać pomoc w ciągu 24 miesięcy od wniosku aplikacyjnego albo rozpoczęcia świadczenia pomocy na rzecz zwalnianych pracowników pod warunkiem, że ta data przypada nie później niż trzy miesiące od dnia przedłożenia wniosku aplikacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu