Dlaczego EBC będzie ograniczać zwyżki euro do dolara

opublikowano: 09-03-2018, 13:41
aktualizacja: 09-03-2018, 13:49

EBC może przeciwdziałać dalszemu umocnieniu euro do dolara pośród obaw, że nasilanie się protekcjonizmu zagrozi ożywieniu w strefie euro.

W czwartek euro osłabiło się wobec dolara o 0,8 proc., najmocniej od czterech tygodni, po tym jak EBC zgodnie z oczekiwaniami potwierdził zakończenie programów skupu aktywów, jednak prezes Mario Draghi wypowiadał się w gołębim tonie. Wśród czynników ryzyka dla gospodarek strefy euro wymienił nasilający się protekcjonizm. Wcześniej prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie ceł na import stali i aluminium, a to grozi wybuchem wojny globalnej handlowej.

Globalny protekcjonizm może być zagrożeniem dla gospodarki strefy euro, bo jej ożywienie oparte jest na eksporcie. Pokazuje to wykres sporządzony przez agencję Bloomberg na podstawie danych Eurostatu. W ostatnich 5 latach eksport strefy euro urósł o ponad jedną czwartą, znacznie więcej niż pozostałe składowe PKB. Inwestycje wzrosły o nieco ponad 15 proc., a konsumpcja publiczna i prywatna – o mniej niż 10 proc. Zdaniem Karen Ward z towarzystwa JPMorgan AM na dalsze znaczące osłabienie dolara wobec euro i jena nie pozwolą EBC i Bank Japonii. Aby wspomóc krajowy eksport, obie instytucje prowadzą skup aktywów, mający na celu osłabienie krajowych walut.

- Wiele argumentów wskazuje na osłabienie dolara, jednak aby tak się stało, reszta świata musi zgodzić się na umocnienie własnych walut, a z tym może być problem – ocenia w rozmowie z telewizją Bloomberg Karen Ward, główna strateg JPMorgan AM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy