Dlaczego Otwarty Bank Umów jest w Polsce potrzebny?

Materiał partnera
opublikowano: 29-09-2017, 13:42
aktualizacja: 29-09-2017, 14:55

JULIA KRYSZTOFIAK-SZOPA
prezes Fundacji Startup Poland, Mentor programu Sebastiana Kulczyka — InCredibles

Ekosystem start-upów w Polsce dojrzewa — a wraz z nim akceleratory i fundusze Venture Capital inwestujące w firmy na wczesnym etapie rozwoju. Chociaż, jak wynika z naszego raportu Polskie Startupy 2017, coraz więcej startupowców w Polsce jest już doświadczonymi przedsiębiorcami, to wciąż zdarza się, że do stołu negocjacyjnego z inwestorami siadają osoby, które w takiej transakcji uczestniczą po raz pierwszy.

Często nie mają świadomości skomplikowanej mechaniki prawnej i biznesowej inwestycji. Nierzadko w takiej sytuacji start-upy nie zabezpieczają należycie swoich interesów, nie negocjują warunków przedstawianych im umów i bywają nieświadome konsekwencji, jakie niosą ze sobą poszczególne zapisy. Projekt Otwartego Banku Umów dla start-upów jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia w Polsce standardów umów symetrycznych, które zabezpieczają interesy i przedsiębiorców, i inwestorów. Na początku opublikowaliśmy trzy najważniejsze szablony dokumentów. Wskazują one obszary, które powinna uregulować dobra umowa.

Szczególnie ważna jest, specyficzna dla rynku start-upów, umowa pożyczki konwertowanej na udziały. Jest to w Polsce stosunkowo nowa formuła, które rozwiązuje problem wyceny start-upu będącego w zalążkowym etapie rozwoju. Chcemy rozszerzać bazę umów, dlatego zapraszamy do współpracy doświadczone na polu inwestycji podmioty, które chcą współtworzyć dobre praktyki na naszym rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu