Dług Włoch najdroższy od ponad roku

WST, FT
27-02-2012, 18:58

Rentowność włoskiego długu spadła w poniedziałek do najniższego poziomu od ponad roku.

Władzom w Rzymie udało się sprzedać ponad 12 mld krótkoterminowych bonów skarbowych, przy czym zainteresowanie było zdecydowanie wyższe, sygnalizując wzrost zaufania inwestorów.

Włochy znalazły chętnych na sześciomiesięczne bony skarbowe o wartości 8,75 mld EUR, przy rentowności na poziomie 1,202 proc. wobec 1,969 proc. odnotowanych we wrześniu 2010 r. Dodatkowo sprzedały 3,5 mld EUR bonów z terminem wykupu w grudniu 2012 r. z rentownością rzędu 1,290 proc.

Oprocentowanie włoskiego długu mocno spadło od końca minionego roku, kiedy to rentowność 10-letnich obligacji kształtowała się na poziomie około 7 proc., pisze Financial Times.

Analitycy twierdzą, że inwestorzy niechętnie – przynajmniej na razie, do czasu ogłoszenia przez ECB w środę wyników zainteresowania banków w strefie euro tanim programem kredytowym – podejmują ryzyko związane z zakupem papierów dłużnych o długim terminie zapadalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, FT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dług Włoch najdroższy od ponad roku