Dług wytycza kierunek akcjom

Roman Przasnyski
opublikowano: 17-11-2011, 00:00

GIEŁDA

Pierwsza część środowej sesji pokazała, jak ważne dla inwestorów jest to, co dzieje się na rynku obligacji europejskich państw najbardziej zagrożonych kryzysem finansowym. Kiepskie nastroje z pierwszych minut handlu na giełdach błyskawicznie poprawiły się w reakcji na spadek rentowności włoskich papierów skarbowych. Gdy rentowność znów wróciła powyżej poziomu 7 proc., indeksy równie gwałtownie poszły w dół.

Indeks naszych największych spółek zaczął dzień od spadku o 0,9 proc. Już w trakcie pierwszej godziny znalazł się nad kreską, by po chwili ustanowić dzienne maksimum na poziomie 2328 punktów, zyskując ponad 1 proc. Ten dynamiczny skok o ponad 50 punktów został równie szybko skorygowany, jednak niedźwiedziom nie udało się zepchnąć wskaźnika poniżej poziomu wtorkowego zamknięcia.

Przez kilka kolejnych godzin WIG20 poruszał się w bardzo wąskim, kilkupunktowym przedziale wokół 2310 punktów. Początkowo nieźle radziły sobie wskaźniki małych i średnich spółek, jednak i im szybko udzielił się pesymizm i przez większą część dnia traciły po 0,7-1 proc. Spośród największych firm rano liderami spadków były nasze największe banki. Akcje Pekao i PKO BP zniżkowały po prawie 2 proc. Po południu walory tego ostatniego nie tylko odrobiły straty, ale szły w górę o 1,5 proc. Mocnej, chwilami ponad 5 proc., przecenie poddały się walory PBG. Na drugim biegunie znalazły się papiery GTC, rosnące o 6 proc. O ponad 2 proc. zwyżkowały akcje PZU. Po wtorkowych silnych zwyżkach, niewielkiej spadkowej korekcie uległy akcje KGHM, które po południu traciły około 1 proc.

Indeksy w Paryżu na otwarciu traciły 0,7 proc., a we Frankfurcie zniżka sięgała 1 proc. W trakcie przedpołudniowego wyskoku DAX zdołał wyjść powyżej 6000 punktów, zyskując ponad 1,5 proc. CAC40 rósł mniej dynamicznie, ale też późniejszy spadek nie był zbyt głęboki. Wskaźnik przez większą część dnia poruszał się wokół poziomu z wtorkowego zamknięcia. DAX radził sobie znacznie gorzej, zniżkując o około 1 proc. Większej reakcji inwestorów nie spowodowała popołudniowa publikacja danych makroekonomicznych zza oceanu. Sięgająca w październiku 3,5 proc. inflacja okazała się nieco niższa, niż się spodziewano. Pozytywnie zaskoczyła produkcja przemysłowa, rosnąc o 0,7 proc. Oczekiwano jej zwyżki o 0,4 proc. W pierwszych minutach handlu indeksy na Wall Street zniżkowały po około 1 proc. Gdy skala spadku zaczęła się zmniejszać, nastroje poprawiły się także w Europie. Skorzystał z tego również indeks naszych największych spółek.

WIG20 zakończył dzień zwyżką o 1,27 proc., WIG wzrósł o 0,8 proc., mWIG40 spadł o 0,52 proc., a sWIG80 o 0,03 proc. Obroty wyniosły ponad 830 mln zł.

Roman Przasnyski

Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy