Dług z ujemną rentownością wyższy o 1,16 bln USD

opublikowano: 28-01-2020, 06:27

Globalna ucieczka do bezpiecznych aktywów spowodowała, że pula obligacji o ujemnej rentowności wzrosła w ubiegłym tygodniu o 1,16 bln USD i sięgała 12,4 bln USD.

Wzrost długu z ujemną rentownością w ubiegłym tygodniu jest największy od kiedy w 2016 roku Bloomberg zaczął szacować jego wielkość. Można oczekiwać kontynuacji trendu w związku z popytem na bezpieczne aktywa wywołanym doniesieniami  o rozprzestrzenianiu się po świecie epidemii nowego koronawirusa.

- Ja bym nie grał teraz na spadek globalnych stóp – powiedział Ian Lyngen, szef strategii rynku stóp w BMO Capital Markets. – Obawy dotyczące zdrowia będą trwać i podążanie za rynkiem ma dla mnie najwięcej sensu – dodał.

Pula obligacji o ujemnej rentowności była rekordowa w sierpniu ubiegłego roku, kiedy przekraczała 17 bln USD.

- Szczyt ujemnych rentowności mamy z pewnością już za sobą – uważa Luke Hickmore, menedżer z Aberdeen Standard Investments. – Mamy nową szefową EBC, rząd Niemiec, który może w końcu zdecydować o zwiększeniu fiskalnych wydatków, a być może zobaczymy nawet trochę większą inflację – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane