Dług zrobi się mniejszy

Łukasz Świerżewski
07-11-2003, 00:00

Strategię podatkową poznamy w grudniu, a zapanować nad długiem pomogą nam unijne zasady rachunkowości.

Na spotkaniu wicepremiera Jerzego Hausnera z przedsiębiorcami głównym tematem dyskusji była sytuacja finansów publicznych. Szef resortu gospodarki i pracy ostrzegał przed katastrofizmem.

— Przypominam, że obok wzrostu długu mamy też wzrost PKB, co wpływa na ich wzajemną relację. Istotną kwestią jest też sposób liczenia zadłużenia. Będziemy przecież musieli przejść na zasady unijne — twierdzi Jerzy Hausner.

Jego zdaniem, gdyby już teraz dokonać zmiany sposobu liczenia długu, spadłby on z 50 do 45 proc. PKB. Przejście na unijne zasady liczenia może być dokonane w 2005 r. Wicepremier zastrzegł jednak, że nie oznacza to, że rząd uważa, że nic złego się nie dzieje.

Podatki do dyskusji

Przedsiębiorców bardzo interesowały założenia reformy podatkowej na lata 2005-07, które miały zostać przygotowane do końca października, a dotąd nie trafiły pod obrady Rady Ministrów.

— W środę wraz z ministrem finansów przedłożyliśmy premierowi strategię podatkową. Są tam cele, które chcemy osiągnąć — wsparcie wzrostu gospodarczego dzięki obniżeniu fiskalizmu oraz zapewnieniu stabilności systemu podatkowego — twierdzi wicepremier.

W strategii znajdują się różne warianty rozwiązań, które mają stać się częścią publicznej debaty nad reformą finansów. Dokument ma być 18 listopada przedstawiony rządowi, potem trafi do koalicyjnych klubów sejmowych, a 2 grudnia ma być przyjęty przez Radę Ministrów. Ostateczna decyzja rządu ma być podjęta pod koniec stycznia. Jerzy Hausner zapewnił jednak, że wśród propozycji nie ma i nie będzie akcyzy na rozmowy telefoniczne, są natomiast m.in. projekty wyrównywania stawek podatku VAT. Osobiście opowiedział się za 19-proc. VAT.

Szybka ścieżka

Wicepremier próbował też przekonać przedsiębiorców o determinacji rządu we wprowadzaniu tzw. planu Hausnera.

— Dziś przedstawimy harmonogram powstawania ustaw związanych z planem racjonalizacji. Zwrócę się też do marszałka Sejmu o powołanie komisji nadzwyczajnej zajmującej się tymi sprawami — zapowiedział Jerzy Hausner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dług zrobi się mniejszy