Dłużnicy mają szansę na pomoc

Albert Stawiszyński
opublikowano: 19-04-2004, 00:00

W kraju działa już kilka ośrodków pomagających osobom nadmiernie zadłużonym.

W Polsce dużo osób fizycznych oraz przedsiębiorców jest zadłużonych, niekiedy nawet znacznie. Walki z tym zjawiskiem podjęło się Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej (SKEF) z Gdyni tworząc Program Przeciwdziałania Niewypłacalności.

— Program jest odpowiedzią stowarzyszenia na narastające zjawisko niewypłacalności. W ramach programu uruchomione zostały ośrodki doradztwa finansowego i kredytowego. Osoby nadmiernie zadłużone mogą w nich uzyskać bezpłatną poradę, jak wyjść z zadłużenia — mówi Grzegorz Bierecki, prezes Kasy Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, założyciela SKEF.

Trzy ośrodki

Ośrodki działają już w trzech miastach: Gdyni, Katowicach oraz Warszawie. Ten ostatni został otwarty kilka dni temu. W drugiej połowie roku planowane jest uruchomienie ośrodka w Krakowie.

Warto podkreślić, że w Polsce walka z nadmiernym zadłużeniem osób fizycznych jest bardzo trudna z uwagi na brak regulacji prawnych w tym zakresie, na wzór prawa upadłościowego i naprawczego, z którego mogą korzystać firmy. Ta sytuacja może się jednak niebawem zmienić.

Projekt w Sejmie

Z inicjatywy SKEF opracowany został projekt ustawy regulującej kwestię przeciwdziałania niewypłacalności osoby fizycznej oraz upadłości konsumenckiej. Ustawa ma m.in. obejmować osoby fizyczne, które nie są w stanie ponieść kosztów postępowania upadłościowego, prowadzonego na zasadach, jakie dotyczą przedsiębiorców.

— Założeniem projektu jest maksymalne uproszczenie procedur upadłości i postępowania zapobiegającego niewypłacalności w taki sposób, aby byli w stanie z nich korzystać dłużnicy, których nie stać na opłacenie pomocy prawnej — dodaje Grzegorz Bierecki.

Projekt znajduje się w Sejmie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dłużnicy mają szansę na pomoc