Dłużnicy płacą, rejestr działa

Paweł Zielewski
opublikowano: 08-09-2003, 00:00

Po miesiącu działalności Krajowego Rejestru Dłużników wnioski złożyły już 6263 firmy.

Informacje od użytkowników Krajowego Rejestru Dłużników jednoznacznie wskazują, że wysłanie do dłużnika listu z zapowiedzią umieszczenia go w rejestrze powoduje, że większość reguluje zobowiązania — uważa Violetta Samborska-Zaremba, rzeczniczka KRD.

Z informacji, jakie KRD otrzymuje od swych klientów, wynika, że skuteczność ściągania zobowiązań sięga aż 60-70 proc. Zdaniem rzeczniczki rejestru, po miesiącu na listę dłużników wpisani zostaną tylko ci, na których groźba znalezienia się w rejestrze nie zrobiła wrażenia, albo tacy, którzy rzeczywiście stracili płynność finansową.

W każdym przypadku informacja w rejestrze ochroni przed nimi kolejne instytucje — twierdzi Violetta Samborska-Zaremba.

Jej zdaniem, skuteczność KRD będzie rosła, bowiem zgodnie z ustawą, jej klienci mają obowiązek powiadamiania dłużnika z miesięcznym wyprzedzeniem listem poleconym o zamiarze zgłoszenia go do KRD.

Zważywszy, że wśród naszych klientów są banki, operatorzy telefonii, spółdzielnie mieszkaniowe, którzy mają tysiące dłużników, procedura zawiadamiania jest długa i kosztowna. Ale w miarę ściągania zaległości kolejni dłużnicy będą dostawać wezwania do zapłaty pod rygorem umieszczenia w rejestrze.

Umieszczenie dłużnika w rejestrze praktycznie uniemożliwi np. zaciągnięcie kredytu bankowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dłużnicy płacą, rejestr działa