DM BDM: Ciech już za drogi

opublikowano: 25-02-2015, 00:00

Nie dostrzegamy kolejnych czynników przemawiających za wzrostem kursu akcji — zarówno w krótkim, jak i długim terminie

Nie dostrzegamy kolejnych czynników przemawiających za wzrostem kursu akcji — zarówno w krótkim, jak i długim terminie — tak Krystian Brymora, analityk DM BDM, tłumaczy wydanie rekomendacji „redukuj” dla akcji Ciechu.

Specjalista wycenia jeden walor na 43,2 zł. We wtorek na zamknięciu sesji kurs Ciechu wyniósł niespełna 49,4 zł. W rok urósł o 55 proc., ale za ostatni miesiąc stopa zwrotu jest ujemna. — Nowa strategia ma dość optymistyczne cele, a rynek na jej podstawie zdyskontował już znaczną poprawę wyników. Ma ona opierać się głównie na segmencie sodowym, gdzie w ostatnich kwartałach marża przekraczała 25 proc. EBITDA.

W dłuższym okresie taka rentowność jest nie do utrzymania — uważa Krystian Brymora. Analityk podkreśla, że ceny gazu w Europie są najniższe od 2010 r., a to właśnie to paliwo jest najważniejszym składnikiem kosztów europejskich konkurentów Ciechu, którzy zwiększają moce produkcyjne.

— Otwarcie nowych fabryk Ciner w Turcji może zdestabilizować europejski rynek. Szacujemy, że średnie wykorzystanie mocy spadnie znacząco poniżej 80 proc., czyli do poziomu najniższego od 2009-10, kiedy ceny sody spadały po kilkanaście procent rocznie — dodaje Krystian Brymora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy