DM BOŚ: Złoty stracił, nie tylko przez polityków

DM BOŚ
opublikowano: 07-10-2009, 16:31

Środa przyniosła wyraźniejsze osłabienie złotego. W pewnym momencie za euro płacono nawet 4,24 zł, a dolar podrożał w  okolice 2,89 zł. Nastroje podgrzało kilkudziesięciominutowe opóźnienie konferencji prasowej premiera, które mogło stworzyć domysły, iż szykuje się coś więcej, niż tylko dymisja 3 ministrów (sprawiedliwości, MSWiA i wiceministra gospodarki).

Po tym jak okazało się, że premier nie zgotował nowych niespodzianek (chociaż z rządu finalnie odejdzie aż 7 osób z wczorajszą dymisją ministra Drzewieckiego), złoty niemal z miejsca odrobił 2 grosze. Po południu (godz. 16:08) euro było warte 4,2220 zł, a dolar 2,8750 zł. Za franka płacono natomiast 2,7840 zł.

Błędem byłoby jednak wiązanie osłabienia złotego tylko z wydarzeniami na scenie politycznej. Zmiany w rządzie nie dotknęły resortu finansów, ani skarbu, a więc kluczowych z punktu widzenia zaufania inwestorów zagranicznych do prowadzonej polityki fiskalnej, czy też planowanych na najbliższe miesiące sporych prywatyzacji. Niemniej, w dłuższym okresie coraz ważniejsze będą polityczne sondaże i to je będą śledzić zagraniczni inwestorzy. Jeżeli PO mocno ucierpi na aferze hazardowej to będzie to negatywny sygnał. Niezależnie od dyskusji o preferencjach wyborczych, to jednak partia Donalda Tuska była uznawana za jedną najbardziej prorynkowych w rządzie, mimo, że ekonomiści oskarżali premiera o bierność podczas obecnego kryzysu. Tyle, że w momencie, kiedy przyszłoroczny deficyt budżetu może wzrosnąć do 52,2 mld zł, kluczowa będzie sprawa, czy i jak uda się go obniżyć w kolejnych latach i tym samym czy nie dojdzie do naruszenia kluczowego progu 60 proc. w relacji długu publicznego do PKB w roku 2011.  A bez przeprowadzenia kluczowych reform w finansach publicznych radykalne cięcia w budżecie mogą być dość trudne. Dotychczas inwestorzy zagraniczni liczyli na to, iż dużym ułatwieniem będzie wygrana Donalda Tuska w wyborach prezydenckich w 2010 r. i uzyskanie przeważającej większości w parlamencie w 2011 r….

Wpływ na złotego miały dzisiaj wydarzenia na rynkach bazowych. Słabość zagranicznych giełd w kontekście spodziewanej publikacji wyników przez Alcoa po sesji na Wall Street, która rozpocznie sezon sprawozdań finansowych amerykańskich spółek za III kwartał, była jednym z czynników. Do pozostałych należy zaliczyć spadek notowań EUR/USD w okolice 1,4680. Wpływ na to mogły mieć nieco słabsze dane o PKB w II kwartale w strefie euro, ale i również obawy związane z jutrzejszym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego i związanej z tym konferencji prasowej Jean-Claude Tricheta. Przypomnijmy, iż w ubiegłym tygodniu przed spotkaniem państw grupy G-7 szef ECB stwierdził, iż „nadmierna zmienność kursów walut może mieć negatywny wpływ na gospodarkę” – to w kontekście zbyt silnego euro, które może obniżać konkurencyjność produktów na rynkach zagranicznych.

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ S.A.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM BOŚ

Polecane