DM BWZBK: Na GPW wyprzedaż

Dom Maklerski BZ WBK SA
10-08-2006, 17:24

Eskalacja napięcia związanego z terroryzmem przetoczyła się w czwartek przez wszystkie parkiety giełdowe świata. Również w Warszawie inwestorzy pozbywali się akcji w pełni negując środowy silny wzrost.

Eskalacja napięcia związanego z terroryzmem przetoczyła się w czwartek przez wszystkie parkiety giełdowe świata. Również w Warszawie inwestorzy pozbywali się akcji w pełni negując środowy silny wzrost.

W gronie indeksów najbardziej ucierpiał WIG20, tracąc 2,15 procent. Niewiele mniej bo 1,7 procent zniżkował WIG. Tylko indeks WIRR zdoła wyjść obronną ręką z dzisiejszej sesji notując 0,4 procent wzrostu. Niezbyt dużą pociechą dla giełdowych graczy może być fakt znaczącego spadku obrotów, które nie przekroczyły 800 milionów złotych.

Poranny spadek rynku oraz osłabienie złotego wywołane słabą postawą zagranicznych, a zwłaszcza amerykańskich parkietów przybrało na sile w godzinach popołudniowych, kiedy doszło do ewakuacji lotniska w Warszawie. Eskalacja strachu zepchnęła WIG20 w obszar luki, jednak ostatecznie zamknięcie barometru największych spółek nastąpiło powyżej symbolicznego poziomu 3000 punktów. Najsłabszym papierem w grupie blue-chip-ów okazały się akcje TPSA, które pod wpływem zniżkującego w Niemczech DT, straciły na wartości prawie cztery procent. Wyraźnie na wartości straciły również papiery największych banków, których kursy zniżkowały od dwóch do trzech procent. Przeceny nie uniknęły nawet papiery PKNOrlen, które w piątek pochwalą się udanym finansowo drugim kwartałem. Lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne oraz podwyższenie prognoz na bieżący rok osłabiły jedynie impet sprzedających walory TVN, a kapitalizacja spółki spadła o niespełna procent. Na szerokim rynku nastroje okazały się już bardziej spolaryzowane przez co silnymi wzrostami sesję mogły zakończyć m.in. Efekt, Polna, Naftobudowa, Redan, Mostostal Zabrze oraz Masters. Z kolei jednym z antybohaterów sesji okazały się papiery linii lotniczych SkyEurope, które po sześcioprocentowym spadku finiszowały z najniższą ceną w historii. Mimo niesprzyjającego klimatu udanie na parkiecie zadebiutowały prawa do akcji Interferii, które zyskały na koniec dnia prawie dwanaście procent. O rozwoju sytuacji na warszawskim rynku i nastrojach na koniec tygodnia zadecydują indeksy w USA, rozpoczęły dzień bez wyraźnej tendencji.

Paweł Kubiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BWZBK: Na GPW wyprzedaż