DM BZ WBK: Bioton będzie miał stratę

Kamil Zatoński
opublikowano: 30-07-2008, 13:29

Analitycy Domu Maklerskiego BZ WBK prognozują 9 proc. wzrost łącznego zysku na akcję giełdowych blue chipów w  drugim kwartale. Stratą ma się „wyróżnić” tylko Bioton.

Broker spodziewa się, że zsumowany zysk netto 20 największych i najbardziej płynnych spółek z GPW wyniósł w ostatnich trzech miesiącach 6,6 mld zł, tj. 14 proc. więcej, niż rok temu i 3 proc. więcej, niż w pierwszym kwartale tego roku.

„W kategoriach skorygowanego zysku na akcję (EPS), dynamika spadnie do +9 proc. r/r. A więc nie tak źle, jak na obecne warunki, ale jednocześnie znacząco mniej, niż 40 proc. wzrost zarobku w pierwszych trzech miesiącach roku” – czytamy w raporcie.

DM BZ WBK spodziewa się spadku zysków po Agorze, KGHM i PBG. Najszybciej rosnąć ma za to zarobek Asseco (głównie dzięki przejęciom, o 132 proc., do 76 mln zł), BRE (+56 proc. do 283 mln zł) i PKO BP (+53,5 proc. do 938 mln zł).

Wśród 14 monitorowanych przez brokera blue chipów stratę ma odnotować jedynie Bioton.
Oczekiwania wobec tej spółki to 8 mln zł straty netto, wobec 56 mln zł zysku przed rokiem i 5 mln zł czystego zarobku w pierwszym kwartale.

„Słaba sprzedaż na rynku rosyjskim (ok. 1,5 mln USD), będzie zaciemniona przez wartą ok. 10 mln zł sprzedaż urządzeń do Biotonu Wostok. (…) Nasze szacunki pokazują, że wynik netto Biotonu już piąty kwartał z rzędu obniżone będą przez niekorzystne kursy walutowe, przez co spółka może zaksięgować 14,1 mln zł straty z rewaluacji pożyczek. Rewaluacja pakietu akcji HTL Stredy po raz pierwszy od roku powinna jednak dodać ok. 2,3 mln zł do przychodów finansowych” – uważają specjaliści DM BZ WBK.

Zastrzegają przy tym, że w swoich prognozach nie uwzględnili ewentualnego pozytywnego wpływu rozpoznania odroczonego podatku dochodowego, dzięki czemu spółka może „schować” część straty.

DM BZ WBK prognozuje 36 proc. wzrost przychodów Biotonu do 73 mln zł. Byłoby to i tak 19 proc. mniej, niż w pierwszym kwartale. Zysk operacyjny ma wynieść 12 mln zl (spadek o 92 proc. r/r i 84 proc. kw/kw). Spółka opublikuje raport za drugi kwartał 14 sierpnia.

 Dziś o godz. 13.22 kurs Biotonu rośnie o 2,2 proc. do 0,46 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / DM BZ WBK: Bioton będzie miał stratę