DM BZ WBK: ciekawa sesja na GPW

opublikowano: 14-11-2002, 17:20

Dzisiejsza sesja miała interesujący przebieg. Po wyższym otwarciu, które w głównej mierze było zasługą znacznie lepszych od oczekiwań rynku wyników finansowych za III kw. br. opublikowanych przed sesją przez PKN Orlen. Właśnie ta spółka wraz z KGHM nadawała ton wzrostom w pierwszej fazie sesji. Przebicie oporu na WIG-20 na 1.150 pkt. zachęciło inwestorów do kupna innych dużych spółek. Zainteresowaniem cieszyły się walory największych banków oraz spółek informatycznych. Po osiągnięciu oporów na 1.161 pkt. rynek wszedł w fazę stabilizacji, z której nastąpiło wybicie w górę po lepszych od oczekiwanych danych makroekonomicznych w USA, która wpłynęła na przyspieszenie wzrostów na rynkach zachodnioeuropejskich. W takim atmosferze WIG-20 osiągnął maksimum na 1.165 pkt. przed godziną 15.00. Później dzięki sporym zleceniom sprzedaży na TP S.A. rynek rozpoczął dość silny spadek, który wymazał znaczącą część dzisiejszej zwyżki. Nie ma jednoznacznego wytłumaczenia zachowania TP S.A., tym nie mniej spadek z poziomu 13,90 do 12,95 zł znacząco wpłynął na obraz rynku. Jutro spółka winna opublikować wyniki finansowe za ostatni kwartał i myślę, że sytuacja na spółce się unormuje. Pozostałe spółki sprawiały pozytywne wrażenie i nie uległy zbytniej panice po wyprzedaży na TP S.A.

Z technicznego punktu widzenia pozytywnie należy ocenić wybicie ponad poziom 1.150 pkt. Tym niemniej dość długi górny cień na dziennych wykresach świecowych ma negatywny wydźwięk. Do dalszych wzrostów nieodzowne jest szybkie pokonanie wczorajszego maksimum na 1.165 pkt. Wcześniej opory znajdują się na 1.161 pkt. W moim odczuciu zapowiedzią ataku na szczyt na 1.201 pkt. będzie zamknięcie indeksu powyżej 1.174 pkt. Z kolei spadek poniżej 1.147 pkt. będzie miał negatywny wydźwięk sugerujący, iż ostatni wzrost to jedynie korekta po spadku z 1.201 do 1.126 pkt. W takim przypadku trzeba będzie oczekiwać na pogłębienie tendencji spadkowej na kolejnych sesjach.

Tomasz Jerzyk

DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

PO , Rynek

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZ WBK: ciekawa sesja na GPW