DM BZ WBK: połączenie PKN i RG przywróciłoby kontrolę SP

Dom Maklerski BZ WBK SA
25-01-2002, 10:46

Nafta Polska SA odłożyła decyzję w sprawie sprzedaży 17,6 proc. akcji PKN Orlen. Wskazano na konieczność dalszej "dogłębnej analizy negocjacji" z powodu "złożoności problemów oraz istotnego wpływu decyzji na polską gospodarkę, a szczególnie sektor paliwowy i petrochemiczny.

Nafta Polska SA odłożyła decyzję w sprawie sprzedaży 17,6 proc. akcji PKN Orlen. Wskazano na konieczność dalszej "dogłębnej analizy negocjacji" z powodu "złożoności problemów oraz istotnego wpływu decyzji na polską gospodarkę, a szczególnie sektor paliwowy i petrochemiczny." Na czwartkowym spotkaniu omówiono stan negocjacji z MOL oraz koncept utworzenia środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego z udziałem tych dwóch partnerów. Nafta Polska informowała wcześniej, że prawdopodobnie nie spełni prośby MOL o zamrożenie negocjacji. Ostateczna decyzja w sprawie PKN Orlen podjęta zostanie po zamknięciu transakcji sprzedaży 75% Rafinerii Gdańskiej na przełomie pierwszego i drugiego kwartału. W ostatnim tygodniu rosyjski koncern naftowy Jukos wyraził chęć nabycia RG.

W osobnym komunikacie koncern poinformował o podpisaniu umowy serwisowej pomiędzy PKN Orlen, a Shell Global Solutions Int'l, której celem jest wdrożenie programu poprawy zysku poprzez obniżanie kosztów utrzymania ruchu i optymalizację czasu pracy instalacji produkcyjnych. Umowa zawarta została do dnia zakończenia prac, nie później jednak niż do 1 sierpnia 2005 r. Konsekwencją wdrożenia tego programu będą oszczędności szacowane na ok. 100 mln zł rocznie, których oczekiwać można po okresie 3 lat.

Odłożenie decyzji o dalszej prywatyzacji PKN Orlen oznacza, że nic nie wynikło z długotrwałych negocjacji z węgierskim MOL-em. Jeżeli powodem był brak woli kontynuowania prywatyzacji przez stronę polską, to można się spodziewać, że również sprzedaż rafinerii gdańskiej nie dojdzie do skutku. Proponowane włączenie rafinerii do PKN Orlen zwiększyłoby udział Skarbu Państwa z 28 do ok. 50% i jego powrót do roli jednoznacznie dominującego akcjonariusza spółki.

Grzegorz Lityński, DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / DM BZ WBK: połączenie PKN i RG przywróciłoby kontrolę SP