DM BZ WBK: rynek terminowy wróży spadki na GPW

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 27-09-2001, 09:34

Wczorajsza sesja zakończyła się zwyżką indeksów, WIG zyskał 1,1%, a WIG-20 1,3%. Wzrosty utrzymały się, mimo, iż RPP podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, co w sumie było zgodne z przewidywaniami przeważającej części analityków. Zachowanie rynku było niejednoznaczne, bowiem wzrosty na rynku kasowym nie były potwierdzone przez kontrakty terminowe, które w drugiej części sesji zachowywały się znacznie słabiej, w wyniku czego baza znów przeszła na ujemną stronę. Zazwyczaj taka sytuacja zwiastuje pogorszenie koniunktury na rynku kasowym.

Wczoraj ton wzrostom nadawały ponownie największe spółki wchodzące w skład WIG-20. TP S.A. zyskała ponad 4%, a Elektrim prawie 3%. Znaczące odreagowanie zaliczył również PKN Orlen, po informacjach o przyznaniu wyłączności na dalsze negocjacje w kwestii wyboru inwestora branżowego. Dzięki temu kurs zyskał 2,6%. Z technicznego punktu widzenia zwyżkę tą należy traktować jako ruch powrotny po przebiciu minimum z października 1998 r. na poziomie 15,35 zł. Natomiast najsłabiej wczoraj zachowywały się walory Orbisu oraz Netii, które straciły odpowiednio 5,4% i 16,7%. Obie spółki spadły do nowych absolutnych minimów, co dodatkowo przyczynia się zwiększonej podaży akcji. Na Netii można było zaobserwować elementy paniki, co z kolei może zapowiadać bliskość dna.

Zakładam, że dzisiejsza sesja powinna rozpocząć się od spadków, co związane zapewne będzie z chęcią realizacji zysków na największych spółkach. Dalsza część sesji będzie uzależniona od zachowania giełd zachodnioeuropejskich.

Tomasz Jerzyk, DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / DM BZ WBK: rynek terminowy wróży spadki na GPW