DM BZ WBK: sąd zdecydował o układzie w Elektrimie

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 17-01-2002, 09:55

Sąd odrzucił wniosek właścicieli 75 proc. obligacji zamiennych warszawskiego holdingu o jego upadłość, a jednocześnie postanowił o otwarciu postępowania układowego. Za układem opowiadała się spółka oraz wnioskowała za nim Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, natomiast za upadłością Elektrimu grupa obligatariuszy.

Sąd odrzucił wniosek właścicieli 75 proc. obligacji zamiennych warszawskiego holdingu o jego upadłość, a jednocześnie postanowił o otwarciu postępowania układowego. Za układem opowiadała się spółka oraz wnioskowała za nim Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, natomiast za upadłością Elektrimu grupa obligatariuszy. Podczas rozprawy sądowej Prezes spółki powiedział, iż aktywa Elektrimu warte są ok. 3,2 mld zł, podczas gdy jego zobowiązania to ok. 2 mld zł. Obecnie Elektrim ma w kasie ok. 580 mln zł. Siwak powtórzył również, że jednym ze sposobów na pozyskanie środków niezbędnych na spłatę wierzytelności może być sprzedaż części aktywów, ewentualne podwyższenie kapitału spółki lub pozyskanie kredytu.

Istotnym szczegółem, który padł wczoraj z ust Prezesa spółki jest kwota kar i gwarancji na łączną sumę 1,76 mld zł, jaką Elektrim „być może” musiałby zapłacić w przypadku ogłoszenia upadłości. Zmienia to całkowicie obraz na temat możliwości spłaty zobowiązań spółki wobec wierzycieli. Jednak ze względu na fakt, iż sąd odmówił wprowadzenia do spółki biegłego rewidenta, liczby, o których wspominał prezes są trudne do zweryfikowania i nie wiadomo na ile pokrywają się one z rzeczywistością, a na ile jest to gra słów w celu przekonania obligatariuszy o sensowności wszczęcia postępowania układowego. Uruchomienie takiegoż postępowania wczoraj przez sąd nie przesądza jeszcze sytuacji spółki, ze słów obligatariuszy wynika bowiem, iż nie zgadzają się oni z proponowanymi warunkami układu (żądają całkowitej spłaty długów) i będą głosowali za jego odrzuceniem. Teraz ruch należy do Elektrimu, Prezes zapowiadał, iż wkrótce przedstawi nowe, korzystniejsze dla obligatariuszy warunki spłaty zobowiązań.

Krzysztof Misiak

DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / DM BZ WBK: sąd zdecydował o układzie w Elektrimie