DM BZWBK: Duże spółki na topie

Dom Maklerski BZ WBK SA
05-12-2006, 17:33

Dzisiejsza sesja zakończyła się kolejnym wzrostem indeksów. Ponownie najsilniej zwyżkował indeks największych spółek, który zyskał ponad 2%, relatywnie słabiej spisywał się natomiast Midwig, który przez większą część sesji przebywał w negatywnym terytorium.

Dzisiejsza sesja zakończyła się kolejnym wzrostem indeksów. Ponownie najsilniej zwyżkował indeks największych spółek, który zyskał ponad 2%, relatywnie słabiej spisywał się natomiast Midwig, który przez większą część sesji przebywał w negatywnym terytorium.

 Dzisiejszy wzrost był w dużej mierze kontynuacją poniedziałkowego ruchu na giełdzie warszawskiej jak również pozytywnego zamknięcia na giełdach amerykańskich. Bez wątpienia wydarzeniem sesji było osiągniecie nowego rekordowego poziomu przez WIG-20. Indeks ten jak do tej pory zachowywał się znacznie słabiej od innych, lecz ostatnie wzrosty spowodowały osiągnięcie nie notowanych jeszcze poziomów. Nowy szczyt zdaje się potwierdzać hossę na innych indeksach, co z kolei winno przyczynić do napływu kolejnych środków na rynek akcji. Tym nie mniej w statystyce sesji uwagę zwraca większa liczba spółek spadających od rosnących, co z kolei wskazuje, iż kapitału nie wystarcza na wszystkie walory.

Do dzisiejszego wzrostu przyczyniły się w głównej mierze zakupy akcji PGNiG, Pekao S.A., PKO BP oraz KGHM. Wzrosty akcji tych spółek mieściły się w zakresie 3-4%. Do wzrostu Pekao SA mogła przyczynić się informacja o zakupie pakietu akcji spółki przez jedną z firm związanych z członkiem rady nadzorczej banku. Natomiast w przypadku KGHM źródeł popytu doszukiwałbym się w rosnących cenach miedzi na rynkach światowych jak również w oczekiwaniu na wynik posiedzenia Rady Nadzorczej spółki, która ma debatować nad strategią spółki. Rynek liczy, iż spółka wycofa się z planów zagranicznej ekspansji, co wymusiłoby koncentrację rozwoju na kopalni w Głogowie. Najsłabiej w gronie dużych spółek zachowały się papiery Biotonu, GTC i PKN Orlen, tym nie mniej spadki tych spółek nie przekraczały 1%, co nie ma istotnego znaczenia prognostycznego.

Na szerokim rynku najsilniej zdrożały walory Plastboxu, które podrożały ponad 34%. Ponadto silnie zachowywały się akcje Relpolu,Efektu i Investconu. Najsilniej zniżkowały papiery Elkopu i Centrostalu Gdańsk. Dzisiejsza sesja ma pozytywną wymowę, co sugeruje wzrost na jutrzejszej sesji.

Tomasz Jerzyk

Analityk

DM BZ WBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DM BZWBK: Duże spółki na topie