DM BZWBK: GPW może kontynuować spadek

Tomasz Jerzyk
10-08-2004, 09:56

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a zarówno WIG jak i WIG-20 straciły po 1%. Po niższym otwarciu WIG-20 przebił wcześniejsze minimum na 1.661 pkt. i pogłębił spadek do 1.648 pkt. Na powyższym poziomie pojawił się popyt, który pozwolił zniwelować część strat w drugiej części sesji. Tym nie w cenach zamknięcia indeks zamknął się poniżej ostatniego minimum na 1.671 pkt., co jest sygnałem negatywnym sugerującym większe prawdopodobieństwo kontynuacji spadków.

Na dziennym wykresie świecowym wczorajsza sesja przybrała formę świecy wysokiej fali, gdzie zamknięcie nastąpiło nieznacznie poniżej poziomu otwarcia, czemu towarzyszyły relatywnie długie cienie od dołu i góry. Zazwyczaj taka formacja wskazuje na spore rozchwianie i niezdecydowanie rynku odnośnie dalszego kierunku ruchu cen. Wskazówką dla inwestorów winno być zamknięcie poniżej dolnego lub powyżej górnego cienia, co będzie zapowiadało odpowiednio spadek lub wzrost indeksu. Obecnie najbliższy opór dla indeksu znajduje na poziomie 1.665 pkt., gdzie znajduje się linia przyspieszonego trendu spadkowego na wykresach intra-day. Pokonanie powyższego poziomu winno przełożyć się na test kolejnego oporu, który znajduje się na 1.672 pkt. Najbliższe wsparcie dla indeksu wyznacza poziom 1.653 pkt., a spadek poniżej tego poziomu winien zapowiadać test wczorajszego minimum. W przypadku jego przebicia kolejnych wsparć doszukiwałbym się na 1.646 oraz 1.640 pkt. Spadek poniżej tego ostatniego poziomu będzie negatywnym sygnałem, sugerującym test dna z 17 maja na 1.599 pkt. Sygnałem pozytywnym dla indeksu zapowiadającym wzrost cen będzie przebicie przez indeks poziomu 1.710 pkt.

KONTRAKTY

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem do 1.645 pkt. Od początku sesji inicjatywa należała do sprzedających, którzy sprowadzili kontrakt poniżej wcześniejszych minimów na 1.652 oraz 1.642 pkt. Po ustanowieniu minimum na 1.640 pkt., inicjatywa przeszła w ręce kupujących, jednakże ich wysiłek nie przekonał reszty rynku, a zamknięcie nastąpiło w dolnym przedziale wahań. Tym nie mniej dzisiejsza sesja winna rozpocząć się od wzrostu, a kupujący winni podjąć próbę pokonania wczorajszego popołudniowego maksimum na 1.652 pkt. Jeśli tak się stanie oczekiwałbym na wzrost do 1.657 pkt, a przy bardziej optymistycznych założeniach do przedziału 1.666-7 pkt. Kolejne opory wyznaczyłbym na 1.675 oraz w zakresie ostatniej luki bessy 1.686-7 pkt. Wsparciem dla rynku jest wczorajsze minimum na 1.640 pkt., a w przypadku jego przełamania kolejne ważne poziomy to 1.639 oraz 1.632 pkt. Przebicie tego ostatniego poziomu odczytam negatywnie jako zapowiedź spadku poniżej 1.607 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Jerzyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZWBK: GPW może kontynuować spadek