DM BZWBK: GPW odreagowała poniedziałkowe spadki

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 14-02-2006, 18:17

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów i tego można było się spodziewać w kontekście braku przyspieszonych wyborów parlamentarnych, co z kolei wywołało wyprzedaż w końcowej fazie poniedziałkowej sesji.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów i tego można było się spodziewać w kontekście braku przyspieszonych wyborów parlamentarnych, co z kolei wywołało wyprzedaż w końcowej fazie poniedziałkowej sesji.

Po wyższym otwarciu WIG-20 nadbił poniedziałkowe maksimum na 2800 pkt., a kolejne godziny upłynęły pod znakiem konsolidacji w wąskim przedziale. Kupujących winien cieszyć fakt odbicia indeksów od wcześniejszych minimów, aczkolwiek w dalszym ciągu nie jest jasne, w którym kierunku indeksy będą zmierzały na najbliższych sesjach. Myślę, iż duże znaczenie dla zachowania indeksów będą miały rezultaty KGHM i PKO BP, które z racji swojej wagi winny rozstrzygnąć krótkoterminową niepewność.

Na dzisiejszej sesji w gronie dużych spółek wyróżniały się akcje Biotonu, TVN oraz Orbisu. Pierwsza ze spółek odrabiała straty po sporym spadku na sesji poniedziałkowej, natomiast papiery TVN zdołały osiągnąć nowe maksimum, co odzwierciedla wiarę inwestorów w pozytywne perspektywy rynku telewizyjnego w Polsce. Orbis już od kilku miesięcy zachowuje się wyraźnie lepiej od rynku i aktualnie przymierza się do ataku na absolutne maksimum. Najsłabiej dziś spisały się akcje BRE i PGNiG, jednakże skala spadku kursów tych papierów jest symboliczna. Względny spokój na rynku dużych spółek tradycyjnie stał się zaproszeniem do zakupów akcji spółek o mniejszej kapitalizacji. Największy wzrost odnotowały dziś walory Ampli, Ferrum oraz Impexmetalu, które zwyżkowały w zakresie 17-20 %. W przypadku Impexmetalu inwestorzy prawdopodobnie pozytywnie przyjęli zwiększenie zaangażowania w akcjonariacie spółki przez Romana Karkosika, co z kolei rodzi nadzieję dużej części inwestorów na kolejną falę silnej aprecjacji kursu akcji. Słabo radziły dziś sobie akcje Budopolu i TUP, których notowania zostały przeniesione na rynek notowań ciągłych, bowiem ceny spadły po 13%.

Dzisiejszą sesję należy ocenić pozytywnie, jednakże jutro najważniejsza będzie reakcja inwestorów na wyniki KGHM, a ta z kolei winno pomóc w rozstrzygnięciu pata na rynku, z jakim mamy do czynienia od ponad tygodnia.

Tomasz Jerzyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane