DM BZWBK: GPW udało się zakończyć sesję wzrostem

opublikowano: 26-01-2007, 17:59

Dzisiejsza sesja na GPW do pewnego stopnia przypominała przebieg wczorajszej. Co prawda, tym razem zaczęło się od wyraźnego spadku na otwarciu i spokojnego odrabiania strat, ale po godz. 15 podaż usiłowała powtórzyć wczorajszy scenariusz szybkiego spadku indeksów. Tym razem popyt nie został zaskoczony i odparł atak bez specjalnych problemów, dzięki czemu udało się utrzymać 0.

Dzisiejsza sesja na GPW do pewnego stopnia przypominała przebieg wczorajszej. Co prawda, tym razem zaczęło się od wyraźnego spadku na otwarciu i spokojnego odrabiania strat, ale po godz. 15 podaż usiłowała powtórzyć wczorajszy scenariusz szybkiego spadku indeksów. Tym razem popyt nie został zaskoczony i odparł atak bez specjalnych problemów, dzięki czemu udało się utrzymać 0.18% na WIG-u 20, co biorąc pod uwagę spore obawy po wczorajszej sesji i bardzo słabe otwarcie można interpretować zdecydowanie pozytywnie.

Obroty były umiarkowane (niemal 1.3 mld zł) i nie dają specjalnych wskazówek co dalszego rozwoju wydarzeń na GPW. Wydaje się, że rynek znalazł się w stanie kruchej równowagi, podszytej strachem przed większą korektą, a oprócz tego mamy do czynienia z krótkoterminową realizacją zysków po całkiem przyzwoitej zwyżce w ostatnich dwóch tygodniach. Wobec powyższego prognozowanie dalszego kierunku rynku staje się coraz trudniejszym zadaniem i w przyszłym tygodniu nie ośmieliłbym się preferować jakiegoś konkretnego scenariusza w tej kwestii. Ujmując rzecz w bardzo dużym skrócie można powiedzieć, iż za optymizmem przemawia siła trendu, na korzyść pesymistów działa rosnące wykupienie.

Wśród spółek z WIG-u 20 najwięcej wzrosły dzisiaj GTC (+5.0%), Bioton (+3.0%), TVN (+2.80%) i Pekao S.A. (+2.21%). Spore spadki zanotowały Kęty (-4.06%), Netia (-4.04%), PGNiG (-2.93%) i BRE (-2.70%). Na szerokim rynku hitem dnia były akcje TUP (+18.06%) oraz Jago (+17.81%). Kurs pierwszej z wymienionych spółek rośnie na fali pozytywnego sentymentu dla projektów developerskich, natomiast mocna zwyżka Jago była wynikiem ujawnienia się w akcjonariacie spółki p.E.Sjoeblom (8.07% akcji). Ponad 10-cio procentowe wzrosty kursów zanotowały także Elektroexport i Efekt. Z innych papierów moją uwagę zwróciły pierwsze od dłuższego czasu próby odwrócenia negatywnej tendencji na walorach Higieniki (+5.74%) i PPWK (+5.64%).

W ujęciu tygodniowym wykres WIG 20 zaliczył bardzo umiarkowaną korektę, potwierdzając siłę trendu i pozwalając bykom na antycypowanie dalszych zwyżek. Niedźwiedzie także mają swoje argumenty w postaci dosyć nieprzyjemnych czarnych świec w trakcie tygodnia, a także zachowaniu niektórych wskaźników, które już po poniedziałkowej sesji zasygnalizowały osłabienie rynku. Reasumując, przyszły tydzień jest sporą niewiadomą, a osobiście minimalnie preferowałbym obóz byków, głównie ze względu na starą zasadę „trend is your friend”. Mimo, iż pozostaję optymistą w średnim terminie wydaje mi się, że ewentualne zwyżki w przyszłym tygodniu mogą stanowić dobrą okazję do zamykania, czy redukcji pozycji, ponieważ trochę dłuższa niż do tej pory korekta jest bardzo prawdopodobna.

Sławomir Koźlarek, makler DM BZWBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane