DM BZWBK: GPW zaczęła tydzień wzrostem

Dom Maklerski BZ WBK SA
05-06-2006, 17:47

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów. Po zagadkowym, słabszym otwarciu na rynku pojawił się popyt, który przeważał do końca sesji, choć w samej końcówce pojawiła się podaż w konsekwencji słabszego otwarcia w USA.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów. Po zagadkowym, słabszym otwarciu na rynku pojawił się popyt, który przeważał do końca sesji, choć w samej końcówce pojawiła się podaż w konsekwencji słabszego otwarcia w USA.

Statystyka sesji sprawia pozytywne wrażenie, bowiem przeważająca liczba spółek odnotowała wzrost, a dalszym ciągu zastrzeżenia można mieć do wielkości obrotów, które kształtują się na niskim poziomie. Ostoją dzisiejszego wzrostu był KGHM, który na zamknięciu zyskał ponad 3%, choć w tym miejscu należy dodać, iż w trakcie sesji cena zwyżkowała nieco silniej, a podaż w końcówce wynikała ze spadku ceny surowca. W przypadku tej spółki na przyszłe notowania będą wpływały spekulacje dotyczące poziomu wypłaconej przez spółkę dywidendy, po tym jak Ministerstwo Skarbu chciałoby wyższej dywidendy w porównaniu z oficjalną propozycją Zarządu spółki. Ponadto zauważalnie rosły akcje Kęt, Netii oraz Agory. Inwestorzy zlekceważyli natomiast wzrost cen ropy naftowej na przełomie tygodnia, bowiem czynnik ten przełożył się jedynie na niewielki wzrost Lotosu i MOL-a, a w przypadku PKN wystarczył jednie do wyższego otwarcia. Najsłabiej z grona dużych spółek zachowywały się akcje PGNiG oraz BZ WBK, co w dużej mierze było pochodną silnego wzrostu w końcówce minionego tygodnia. Spadki cen tych akcji były nieznaczne. Na szerokim rynku największy wzrost odnotowały akcje spółek postrzeganych przez inwestorów jako spekulacyjne. Najwięcej zyskał FON, 7Bulls oraz 12 NFI, z kolei największe spadki odnotowały walory Eldorado, Talexu i Instalu Kraków.

Dzisiejsza zwyżka na całym rynku jest konsekwencją pozytywnych nastrojów wykreowanych na sesji czwartkowej i piątkowej, jak również wzrostu kluczowych dla indeksów GPW cen surowców. Należy mieć na względzie, iż w związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia czerwcowych opcji i kontraktów terminowych, coraz większą rolę (przy relatywnie niskich obrotach, z jakimi mamy do czynienia) będą mieli arbitrażyści, co z kolei będzie utrudniało stawianie jednoznacznych prognoz odnośnie kierunku ruchu cen. Najważniejsze dla krótkoterminowej prognozy winno być zachowanie rynków zagranicznych, bowiem jakichkolwiek negatywnych impulsów spodziewałbym się właśnie z ich strony.

Tomasz Jerzyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / DM BZWBK: GPW zaczęła tydzień wzrostem