DM BZWBK: Kolejne wzrosty przyjdą z trudem

opublikowano: 16-01-2007, 18:29

Dzisiejsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, tym nie mniej w kontekście słabego otwarcia sesję należy ocenić pozytywnie.

Dzisiejsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, tym nie mniej w kontekście słabego otwarcia sesję należy ocenić pozytywnie.

Spadek na początku sesji został dziś spowodowany kolejnym spadkiem cen miedzi na giełdach światowych oraz pogłoskach prasowych związanych z możliwym odwołaniem prezesa PKN Orlenu p. Igora Chalupca. W moim odczuciu inwestorzy musieli dodatkowo odreagować, raczej nieoczekiwany poniedziałkowy wzrost. W dalszym ciągu relatywnie lepiej zachowywały się akcje średnich spółek Midwig wytyczył kolejny nowy szczyt. W ujęciu statystycznym uwagę przykuwa istotny wzrost obrotów w porównaniu z sesją poniedziałkową. W dalszym ciągu więcej spółek odnotowało wzrost niż spadek, ale ich przewaga nie była już tak znacząca. Podobnie rozłożyły się obroty, gdyż dalej były one wyższe na spółkach rosnących, ale przewaga nie była już tak duża. Taka sytuacja potwierdza tezę, iż na wyższych poziomach indeksów będzie rosło zainteresowanie sprzedażą akcji.

W gronie największych spółek do spadku przyczyniły się w głównej mierze walory KGHM, które oddały blisko 3%. Ponadto ponad 2% spadły akcje GTC oraz BZ WBK. Nie brakowało jednak spółek, które kontynuowały wzrost, a w tym gronie wyróżniały się dziś papiery Prokomu, BRE oraz Agory. Na szerokim rynku największy wzrost odnotowały papiery TUP, Elektromontażu Warszawa, Energopolu oraz Mastersa. Wspomniane papiery zyskały po ok. 15-16 %, a spółki te łączy, fakt iż nie publikowały one informacji uzasadniających wzrost cen.

Podsumowując, mam wrażenie, iż kupujący nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, aczkolwiek mam wrażenie, iż ewentualne wzrosty będą przychodziły z coraz większym mozołem, a wyższe poziomy będą wykorzystywane do pozbywania się akcji.

Tomasz Jerzyk

Analityk Techniczny

DM BZ WBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane