DM BZWBK: Leniwa sesja na GPW

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 18-11-2005, 18:08

Dzisiejsza sesja na GPW rozczarowała chyba zarówno optymistów jak i pesymistów. Z jednej strony po wczorajszym dynamicznym wybiciu z konsolidacji można było oczekiwać energicznego wzrostu, z drugiej, oczekiwana przez niedźwiedzi faza realizacji zysków również nie nastąpiła.

Dzisiejsza sesja na GPW rozczarowała chyba zarówno optymistów jak i pesymistów. Z jednej strony po wczorajszym dynamicznym wybiciu z konsolidacji można było oczekiwać energicznego wzrostu, z drugiej, oczekiwana przez niedźwiedzi faza realizacji zysków również nie nastąpiła.

W efekcie, po dobrym otwarciu mieliśmy do czynienia z leniwym handlem i powolnym osuwaniem się indeksów zakończonym tradycyjnie podciągnięciem rynku do góry w końcowej fazie sesji, które tym razem mimo sporej determinacji kupujących nie przyniosło pożądanego rezultatu, ponieważ WIG 20 zamknął się symboliczną stratą (-0.04%) przy mniejszych niż wczoraj, ale nadal sporych obrotach (908 mln zł). Abstrahując od indywidualnych poglądów dotyczących rynku tendencja wzrostowa została podtrzymana i z punktu widzenia AT powinno to zapowiadać rychły test historycznych szczytów.

Wśród największych spółek z dosyć ciekawym zjawiskiem mieliśmy do czynienia w przypadku spółek paliwowych – PKN Orlen (-1.65%) zareagował na spory spadek ceny ropy w czwartek, natomiast na akcjonariuszach Lotosu nie zrobiło to specjalnego wrażenia, a kurs spółki symbolicznie wzrósł (+0.44%). Siłą napędową WIG-u 20 były Agora (+1.89%), Orbis(+2.56%), Pekao S.A. (+2.38%), Netia (+1.92%), Computerland (+1.96%),TVN (+4.65%), BRE (+0.97%) i Prokom (+2.1%). Na wzrost indeksu nie pozwoliły spadki kursów, będących od początku sesji pod presją podażową PKN Orlen (-1.65%), TPSA (-1.61%), KGHM (-1.34%) i PKO BP (-0.69%). Na szerokim rynku działo się dzisiaj całkiem sporo. Najbardziej spektakularny był wzrost bliźniaczo zachowujących się spółek ze stajni R.Karkosika – Alchemii (+35.38%) i Skotana (+36.71%). Moją uwagę zwrócił także mocny, poparty bardzo dużym obrotem, wzrost Polmosu Lublin (+12.92%). Spółka po raz pierwszy od długiego czasu uraczyła znękanych długimi spadkami akcjonariuszy dobrą informacją dotyczącą spodziewanych wyników IV kwartału i wydaje się, że jest spora szansa aby dzisiejszy zapoczątkował nieco dłuższą pozytywną tendencję. Po trzech latach wraca także do świata żywych (czytaj ceny emisyjnej) Kruk, którego kurs wzrósł o 10.10% i do ceny debiutu brakuje już tylko 1.20zł. Fantastyczną passę kontynuował Koelner, tym razem rosnąc o 9.85%, a w ujęciu tygodniowym o 45%. Warto także zwrócić uwagę na polepszający się sentyment do eksporterów. Dzisiaj do rosnącej już od dłuższego czasu Dębicy dołączyły Świecie (+3.30%) i Relpol (+5.67%). Kolejną spółką, która powoli wydaje się odzyskiwać zaufanie inwestorów są Dwory, których kurs wrócił do poziomu konsolidacji w okolicach 36 zł, z której wybicie doprowadziło miesiąc temu do bolesnego spadku kursu spółki.

Pomimo braku kontynuacji wzrostu na dzisiejszej sesji tydzień jest z pewnością bardzo udany dla byków. Po męczącej i niezbyt optymistycznie wyglądającej konsolidacji wybicie nastąpiło jednak górą i zostało potwierdzone wzrostem obrotów. Teoretyczny zasięg wybicia z formacji to 2620 pkt., ale przed nami pozostaje jeszcze do zamknięcia luka z 05 października i oczywiście szczyt historyczny, który będzie musiał być sforsowany. Niżej podpisany jest mocno sceptycznie nastawiony co do prawdopodobieństwa realizacji takiego scenariusza, ale obiektywnie rzecz biorąc, z punktu widzenia AT, prawdopodobieństwo dalszych wzrostów jest większe niż wejście rynku w korektą techniczną. Wydaje się, że początek tygodnia powinien przynieść kolejne próby sforsowania luki, o której mowa wyżej, a dzisiejsze nieudane podejście niczego jeszcze nie przesądza i po tak mocnej sesji wzrostowej jak wczorajsza jest zupełnie naturalne. Pewną wskazówką co do dalszego zachowania polskich indeksów będzie obserwacja wykresów innych rynków wschodzących, które w ostatnim czasie w dosyć istotny sposób różnią się od warszawskich. Ewentualne ataki na szczyty historyczne Bovespy czy BUX-a będą potwierdzeniem pozytywnego scenariusza dla GPW. Spadki tych indeksów w najbliższym czasie będą świadczyły o realizacji dalszego ciągu korekty technicznej zapoczątkowanej w pierwszych dniach października i nie sądzę aby giełdę warszawską ominęła ta faza rynku. Pomimo optymistycznej wymowy ostatnich trzech tygodni na GPW niżej podpisany optuje raczej za drugim z wyżej sformułowanych scenariuszy.

Sławomir Koźlarek

makler DM BZWBK SA

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane