DM BZWBK: Na giełdzie efekt..."Skrzypka"

05-01-2007, 17:56

Dzisiejsza sesja na GPW niestety potwierdziła nagłe ochłodzenie sentymentu wobec rynków wschodzących, a więc także warszawskiego parkietu.

Dzisiejsza sesja na GPW niestety potwierdziła nagłe ochłodzenie sentymentu wobec rynków wschodzących, a więc także warszawskiego parkietu.

Do 11.30 przebieg sesji był w miarę spokojny, później sprzedający przystąpili do bardziej agresywnych działań i w ciągu niecałych dwóch godzin sprowadzili indeks WIG 20 o ponad 2% niżej od wczorajszego zamknięcia. Spadkowi towarzyszył wzrost obrotów, co nie jest zbyt dobrym prognostykiem na przyszłość. Byki nie podjęły nawet walki, co wydaje się wskazywać na antycypację pogłębienia przeceny. Ostatecznie WIG 20 zakończył sesję spadkiem 2.28%, a krótki okres ożywienia popytu po danych z USA nie sprawiał specjalnie przekonującego wrażenia. Obroty wyniosły 1.5 mld zł i są największe od ponad dwóch tygodni. Przy aktualnym klimacie na rynku zejście w okolice 3150-3130 pkt. w przyszłym tygodniu wydaje się prawdopodobne, ale na tych poziomach spodziewałbym się aktywizacji strony popytowej. W kontekście ewentualnego odbicia warto także obserwować zachowanie kontraktów terminowych, być może dopiero przejście bazy na ujemną stworzy dogodne warunki do trwalszego odbicia. Utrzymująca się w ostatnich kilku tygodniach niemal 50-cio punktowa dodatnia baza była trochę irracjonalna i paradoksalnie nie służyła wzrostom.

Wśród spółek z WIG-u 20 aż 12 zanotowało spadek przekraczający 2%, a najbardziej poszkodowani zostali akcjonariusze TVN (-6.17%), Kęt (-6.19%), BZWBK (-4.26%), TPSA (-3.88%), Lotosu (-3.64%) i PKO BP (-3.34%). Na tle rynku znakomicie zachowały się walory Agory (+2.58%), a nie najgorzej Prokomu (1.48%) i Biotonu (1.38%), warto także odnotować pierwszy od tygodnia wzrost kursu KGHM. Przy okazji Prokomu zwraca uwagę silny od pewnego czasu sektor informatyczny – oprócz symbolicznego wzrostu MIDWIG-u (+0.05%), WIG Informatyka był dzisiaj jedynym indeksem, którego wartość wyraźnie wzrosła (+0.63%). Pozostając przy informatyce, a przechodząc do szerokiego rynku moją uwagę zwróciło zachowanie ABG. Wykres kursu już kilka dni temu przebił przyśpieszoną linię trendu spadkowego (niemal roczną), a trwającą od pewnego czasu akumulację potwierdzają dzisiejsze obroty – wolumen 515 tys. sztuk jest największy od kwietnia 2006. Mimo wyraźnej przewagi spółek spadających kilka walorów zanotowało przyzwoite wzrosty poparte przyzwoitymi obrotami. Ponad 11% wzrósł kurs Krosna, po za tym 8.58% zyskał kurs Budopolu, a 6.43% kurs LPP. Pomimo, iż spadły kursy aż 166 spółek, żaden ze spadków nie przekroczył 10%, a atmosfera była przecież sprzyjająca emocjonalnym, negatywnym reakcjom.

Pierwszy tydzień nowego roku zakończył się dosyć niespodziewanie. Po dobrym początku roku na dosyć niepewny rynek silnie zadziałały wiadomości okołorynkowe – silne osłabienie rynku surowcowego zbiegło się niefortunnie z ogłoszeniem kandydatury na prezesa NBP, która nie została dobrze przyjęta przez rynek. Te wydarzenia określiły kierunek krótkoterminowego trendu na GPW, a czas pokaże czy będzie to tylko krótkoterminowe schłodzenie rynku, czy początek przyśpieszenia spadków na GPW. Z punktu widzenia AT trzeba zauważyć, iż wykres WIG-u 20 wrócił do strefy ważnej, cechującej się wysokimi obrotami, październikowo-listopadowej konsolidacji, i pokonanie z marszu jej dolnego ograniczenia czyli okolic 3100 pkt. wydaje mi się mało prawdopodobne.

Stawiałby raczej na spadek w okolice 3150-3130 pkt., po którym powinna nastąpić próba odbicia i dopiero jej skala i siła może zadecydować o średnioterminowych perspektywach GPW. Początek przyszłego tygodnia zapowiada się znowu nerwowo, tym bardziej, że indeksy amerykańskie chyba również zasłużyły na korektę. Na początku roku analitycy zwykle zastanawiają się czy będziemy mieli do czynienia z tzw. efektem, czy też defektem stycznia. Tym razem możemy także mówić o efekcie Skrzypka.

Sławomir Koźlarek

makler DM BZWBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / DM BZWBK: Na giełdzie efekt..."Skrzypka"