DM BZWBK: Na GPW kolejny dzień marazmu

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 09-12-2005, 18:04

Dzisiejsza sesja na GPW była kolejnym dniem marazmu na warszawskim parkiecie. WIG 20 zakończył się na poziomie 2558.19 pkt. (-0.25%), a obroty zamknęły się kwotą 684 mln zł, a więc niską.

Dzisiejsza sesja na GPW była kolejnym dniem marazmu na warszawskim parkiecie. WIG 20 zakończył się na poziomie 2558.19 pkt. (-0.25%), a obroty zamknęły się kwotą 684 mln zł, a więc niską. Pomimo, iż wartość obrotów nie potwierdza siły rynku, to wyraźna awersja inwestorów do sprzedawania akcji wskazuje na oczekiwanie na kontynuację wzrostów i chyba taki scenariusz jest bardziej prawdopodobny w najbliższym czasie. Trochę ożywienia wywołał dzisiaj na rynku silny spadek BUX-a w Budapeszcie, ale spadek w Warszawie trwał dosyć krótko i stronie popytowej bez specjalnych problemów udało się podnieść wartość indeksu.

Wśród spółek z WIG-u 20 relatywnie dużym obrotem i słabym zachowaniem wyróżniał się Pekao SA (-1.40%). Pewnym zaskoczeniem była także kiepska postawa spółek paliwowych, których kursy pomimo wczorajszego wzrostu cen ropy przez całą sesję nieznacznie spadały, a pozytywne zakończenie na PKN Orlen (+0.86%) zawdzięczamy kontratakowi kupujących w ostatnich minutach sesji. Pozostałe spółki z WIG-u 20 zanotowały symboliczne spadki, a jedynym jasnym punktem był jak zwykle KGHM (+0.35%). Na tak śmiertelnie nudnej sesji wydarzeniem można nazwać osiągnięcie przez Netię poziomu 6.05zł, a więc kursu, który ostatni raz Netia zanotowała ponad trzy lata temu.

Biorąc pod uwagę fakt, iż handel na rynku największych spółek przypomina ostatnio raczej partię szachów niż rynek giełdowy, uwaga dużej części inwestorów skupiona jest od dłuższego czasu na agresywnej spekulacji akcjami spółek o nie zawsze zdrowych fundamentach. Skala tego zjawiska jest coraz większa, a obroty na rynku chwilowych ulubieńców kapitału spekulacyjnego bywają zbliżone do obrotów na rynku blue chipów. Hitem dzisiejszego dnia były notowania Swarzędza. Po raz pierwszy notowane było ponad 50 mln akcji nowej emisji i pomimo nominalnego spadku kursu (-21.70%), akcjonariusze którzy nabyli nowe akcje po 65gr mogą być zadowoleni ponieważ notowania zakończyły się na poziomie 84gr. Obroty osiągnęły wartość 33mln zł i były większe niż obroty na rynkach aż 14 spółek z WIG-u 20. Kolejny dzień trwała gigantyczna wymiana akcji Sanwilu, tym razem kurs spadł 0 2.74%, a obroty osiągnęły wartość 29 mln zł. Warto zwrócić uwagę na skokowy wzrost obrotu na rynku notowań Eurocashu – dzisiejsza próba wzrostu została zgaszona przez silną podaż, ale obrót o wartości 15 mln zł sygnalizuje powrót zainteresowania tym papierem po 2-miesięcznej korekcie. Dosyć ciekawa była dzisiejsza sesja dla inwestorów zainteresowanych akcjami Ciechu gdzie trwająca już siódmą sesję z rzędu silna korekta dwumiesięcznego wzrostu osiągnęła chyba przynajmniej krótkoterminową kulminację, ponieważ po niemal 7-procentowym spadku w trakcie sesji kupujący przystąpili do kontrataku i zniwelowali straty do –4.35%.

Dzisiejsza sesja tak jak i pozostałe w mijającym tygodniu z pewnością rozczarowuje inwestorów oczekujących szybkiego bicia kolejnych rekordów na indeksach, a wolumen obrotów i aktywność kupujących zdecydowanie nie sprawia pozytywnego wrażenia, tym nie mniej zadziwiająca pasywność podaży po osiągnięciu nowych szczytów wskazuje na to, iż nadal większe prawdopodobieństwo należy przypisać dalszym wzrostom. Kolejny cel dla indeksu WIG 20 to poziom 2620 – 2650 pkt., po osiągnięciu którego oczekiwałbym trochę głębszej, 100 –punktowej przeceny, jednak dopóki na rynku globalnym będą panowały dobre nastroje to przynajmniej do końca roku na warszawskim parkiecie nie powinno się stać nic złego. W tak bezstresowej atmosferze być może warto się zastanowić chwilę i przyglądnąć wykresom takich spółek jak np. Gant, Alchemia, Próchnik, Sanwil itp. i poszukać pewnych analogii historycznych, co może pomóc zidentyfikować fazę hossy, w której znajduje się nasz rynek.

Sławomir Koźlarek

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane