DM BZWBK: na GPW niewielkie zmiany

opublikowano: 30-01-2007, 17:39

Dzisiejsza sesja zakończyła się niewielkimi zmianami indeksów, WIG i Techwig odnotowały nieznaczny spadek, natomiast WIG-20 i Midwig utrzymały poziom z poniedziałku.

Dzisiejsza sesja zakończyła się niewielkimi zmianami indeksów, WIG i Techwig odnotowały nieznaczny spadek, natomiast WIG-20 i Midwig utrzymały poziom z poniedziałku.

W pierwszej fazie sesji przewagę mieli sprzedający, co prawdopodobnie wynikało ze sprzedaży akcji przez inwestorów zagranicznych w korespondencji z osłabieniem złotego. W drugiej części sesji indeksy odrabiały początkowe starty, w związku z czym wymowa dzisiejszej sesji jest pozytywna. W ujęciu statystycznym nieznacznie przeważały walory zniżkujące, również obroty na spółkach spadających były wyraźnie większe niż na papierach zwyżkujących. Największe obroty miały miejsce na akcjach TP S.A., co w dużej mierze było pochodną faktu, iż przed sesją spółka opublikowała dane finansowe na 4 kw. ub. Mimo, iż wyniki okazały się bardzo dobre, to po sesji można odnieść wrażenie, iż wcześniejszy wzrost zdyskontował w dużej mierze dokonania narodowego operatora. Spółka otworzyła się na niższym poziomie, a w kolejnych godzinach odrabiała straty, na zamknięciu spółka straciła 7 gr. w porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem. Pod presją sprzedających znalazły się również akcje spółek surowcowych, co było następstwem spadku cen miedzi i ropy naftowej na giełdach światowych. Najsilniej wzrosły dziś akcje PGNiG, BRE, Polimex oraz TVN. Szczególnie intrygujące jest zachowanie tej pierwszej spółki, która utrzymywała się przez całą sesję w pozytywnym terytorium, ale dopiero w samej końcówce cena odnotowała wzrost przy zwiększonym wolumenie. Trudno jest wskazać motyw jakim kierowali się kupujący, tym nie mniej spółka powoli się przesuwa w rejon wcześniejszych maksimów. Najsilniej dziś wzrosły walory Ponaru oraz Mostostalu Export, które podrożały odpowiednio o 26 i 14%. Najsłabiej zachowywały się papiery Polnej i Energopolu.

Zmiany indeksów na dzisiejszej sesji nie zmieniły istotnie krótkoterminowej sytuacji na rynku, a sytuacja jest niejednoznaczna. W perspektywie godzinowej indeks WIG-20 znajduje się tendencji spadkowej i w połączeniu z negatywną formacja na tygodniowym wykresie świecowym należałoby przypisać większe szanse na dalszy spadek. Z drugiej strony w dłuższej perspektywie dominuje trend wzrostowy i mimo ostatnich spadków, w dalszym ciągu indeksy znajdują się w polu rażenia szczytów, w związku z czym nawet mały impuls może uruchomić wystrzał do nowych maksimów.

Tomasz Jerzyk, Analityk DM BZ WBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane