DM BZWBK: na GPW spadek

(Marek Druś)
opublikowano: 20-12-2006, 17:00

Losy środowej sesji na GPW, a zwłaszcza postawa WIG20 ważyły się do końca dnia. Ostatecznie barometr największych spółek zanotował symboliczny spadek o 0,59 procent do 3302 punktów, choć przecena sięgała w trakcie sesji obszarów wsparcia 3278 punktów.

Losy środowej sesji na GPW, a zwłaszcza postawa WIG20 ważyły się do końca dnia. Ostatecznie barometr największych spółek zanotował symboliczny spadek o 0,59 procent do 3302 punktów, choć przecena sięgała w trakcie sesji obszarów wsparcia 3278 punktów.

W dużo gorszych nastrojach dzień zakończyli posiadacze spółek wchodzących w skład indeksów MIDWIG oraz WIRR, których korekta sięgnęła ponad dwa i pół procent. Skromne odbicie kursów spółek w początkowej fazie notowań nie zostało poparte obrotem przez co próba odreagowania zakończyła się niepowodzeniem.

Znaczący wpływ na przebieg wydarzeń i nastroje inwestorów miała kiepska postawa akcji KGHM (-3,6%), silnie reagującego na spadek cen surowca na światowych rynkach po doniesieniach o kolejnym wzroście jego zapasów. Silne emocje jakie towarzyszyły wymianie akcji tej spółki spowodowały, że różnica między dziennym maksimum a minimum wyniosła ponad sześć procent. Wartości wskaźnika największych spółek broniły tym razem m.in. PKO BP, TPSA oraz Lotos. Mimo nienajlepszego klimatu udanie zadebiutowały na rynku prawa do akcji spółki Monnari, zyskując na wartości ponad pięć i pół procent. Z kolei drugi dzisiejszy debiutant CEDC zanotował symboliczną stratę 0,8 procent.

Na szerokim rynku wciąż zdecydowanie większa ilość spółek obniżyła swoją kapitalizację, co potwierdza utrzymującą się korektę przede wszystkim w grupie spółek o mniejszej kapitalizacji. Trwające zejście WIG20 i penetracja obszarów poniżej poziomu 3300 punktów może zwiększyć w najbliższym czasie wzrost zainteresowania popytu akcjami blue-chip-ów, a przez to szans na odreagowanie.

Paweł Kubiak, makler DM BZ WBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane