DM BZWBK: Na rynku akcji bez zmian

BZ WBK
05-05-2005, 17:14

Przebieg dzisiejszej sesji był bardzo zbliżony do tego, co można było zaobserwować w poniedziałek czy w środę. Po wyższym otwarciu, spowodowanym po raz kolejny przez wzrost giełd amerykańskich, indeksy GPW zwyżkowały w pierwszej części sesji, po czym w drugiej fazie na wyższych poziomach cenowych pojawiała się podaż, która dyktowała warunki do końca sesji.

Przebieg dzisiejszej sesji był bardzo zbliżony do tego, co można było zaobserwować w poniedziałek czy w środę. Po wyższym otwarciu, spowodowanym po raz kolejny przez wzrost giełd amerykańskich, indeksy GPW zwyżkowały w pierwszej części sesji, po czym w drugiej fazie na wyższych poziomach cenowych pojawiała się podaż, która dyktowała warunki do końca sesji.

Mimo, to indeksy zdołały odnotować wzrost, a pozytywnego elementu doszukiwałbym się w fakcie, iż mimo podaży, indeksy są w stanie osiągać wyższe poziomy, co zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji wzrostu na najbliższych sesjach. Potwierdzeniem tej tezy jest znaczące zniwelowanie ujemnej bazy pomiędzy czerwcowym kontraktem terminowym na WIG-20, a indeksem bazowym. W największym stopniu do wzrostu przyczyniły się walory TP S.A. oraz PKO BP, które zyskały w okolicach 2%. W przypadku Telekomunikacji do wzrostu przyczyniło się podniesienie rekomendacji z trzymaj do kupuj. Natomiast przesłanek do większego zainteresowania się walorami PKO BP doszukiwałbym się w umocnieniu złotego w ostatnich dniach. Czynnik ten wydaje się być, kluczową determinantą zachowania spółki, mocny złoty sprzyja akcjom banku, z drugiej strony osłabienie złotego przyczynia się spadku kursu. Negatywnie należy ocenić dziś zachowanie Computerlandu, który potwierdził krótkoterminowy trend spadkowy. Trudno doszukać się motywu, bowiem wcześniejsze doniesienia o zakupach akcji przez członków władz spółki raczej wskazywał na większe prawdopodobieństwo wzrostu ceny. Ponadto spadek odnotowały akcje Orbisu i PKN. Na szerokim rynku prawdziwym szlagierem były akcje bydgoskiej Jutrzenki, które zyskały ponad 17%, dzięki czemu cena znalazła się na swoim kilkuletnim maksimum na 50,50 zł. Powodem wzrostu były rewelacyjne wyniki finansowe za I kw. br. Duży wzrost odnotowały również papiery Wilbo, natomiast najsilniej zniżkowały akcje kwietniowego lidera Elektromontażu Warszawa, który stracił ponad blisko 9%. Dzisiejsza sesja potwierdza niezdecydowanie inwestorów odnośnie dalszego rozwoju sytuacji na rynku. Wspomniane powyżej pozytywne argumenty wskazują na możliwość poprawy, jednakże w dalszym ciągu główne indeksy znajdują się w krótkoterminowych trendach spadkowych, w pobliżu ostatnich minimów.

Tomasz Jerzyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BZ WBK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / DM BZWBK: Na rynku akcji bez zmian