DM BZWBK: Na warszawskiej giełdzie atmosfera uległa schłodzeniu

Dom Maklerski BZ WBK SA
21-09-2005, 17:17

Środowa sesja przyniosła dalsze ochłodzenie nastrojów na warszawskim parkiecie. Pogorszenie klimatu na amerykańskich parkietach po kolejnej podwyżce stóp procentowych osłabiło od rana wszystkie europejskie parkiety.

Środowa sesja przyniosła dalsze ochłodzenie nastrojów na warszawskim parkiecie. Pogorszenie klimatu na amerykańskich parkietach po kolejnej podwyżce stóp procentowych osłabiło od rana wszystkie europejskie parkiety.

Głównie za sprawą silnej korekty na akcjach TPSA oraz największych banków PKO BP i Pekao, WIG oraz WIG traciły w trakcie notowań ponad jeden procent. Ostatecznie ośmielona podaż przy wyraźnie mniej aktywnym popycie nie pozwoliła na dużo wyższe zamkniecie indeksów, które spadły odpowiednio 0,66 i 0,86 procent, przy nieco mniejszym obrocie, który wyniósł 950 milionów złotych. Korekcie poddały się również MOL, Lotos, Prokom, Netia, Softbank i Getin.

Silniejsze od rynku okazały się akcje PKNOrlen, reagujące na ceny ropy naftowej na światowych rynkach, rosnące w związku z nadejściem kolejnego huraganu do wybrzeży USA. Dwuprocentowy wzrost kursu BPH to skutek odtajnienia rekomendacji jednego z domów maklerskich wyceniających akcje spółki z ceną docelową 760 złotych. Kolejny wzrost zaliczył Computerland oraz podążający w kierunku kilkuletnich maksimów Millennium. Na wyprzedaży dużych spółek korzysta obecnie całkiem spore grono mniejszych, co można odczytać z dobrej postawy indeksu WIRR, który zyskał 0,2 procent. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się walory firm „stalowych” , które rosną pod wpływem lepszych prognoz co do ich wyników w drugim półroczu.

W tym gronie znalazły się akcje m.in. Stalexportu, Stalprofilu, Drozapolu, Odlewni i Śrubeksu. Jednak liderami wzrostów na sesji okazały się zapomniane akcje Redanu i Varianta oraz Elektromontaże Export i Warszawa. W przecenie pogrążył się m.in. Polnord, Impel, DGA i CCC. Mimo trwających spadków, korygujących ostatnią falę wzrostową, indeksy winny dostać jeszcze szansę na odbicie przy okazji piątkowego debiutu PGNiG, pomimo że potencjał spadkowy rynku nie wydaje się być jeszcze do końca wyczerpany.

Paweł Kubiak

makler DM BZ WBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / DM BZWBK: Na warszawskiej giełdzie atmosfera uległa schłodzeniu