DM BZWBK: Najlepszą inwestycją wśród banków są BPH PBK i Pekao

opublikowano: 23-01-2004, 14:52

ISB: Zdaniem analityków Domu Maklerskiego Banku Zachodniego WBK w 2004 roku na kondycję banków w Polsce największy wpływ będą miały m.in. szybsze tempo wzrostu kredytów, spadek stopy dyskontowej oraz dalsza konsolidacja sektora.

„Po trudnym okresie spadku jakości aktywów oraz zmniejszaniu się marży odsetkowej, polskie banki zaczynają odnosić korzyści z poprawiającej się koniunktury gospodarczej. Nastąpił wzrost liczby pożyczek spowodowany wzrostem liczby kredytów hipotecznych, stabilizacją marż oraz poprawą jakości aktywów” – czytamy w raporcie datowanym na 15 stycznia 2004 roku poświęconym bankom.

Analitycy uważają, że najlepiej z polskich banków notowanych na GPW prezentuje się Bank Przemysłowo Handlowy PBK, którego strategia ekspansji jest w ich ocenie słuszna.

„Dostrzegamy także korzyści płynące ze sprzedaży pobocznych aktywów BPH oraz trwający proces restrukturyzacji w wyniku fuzji [...] Nasza dwunastomiesięczna cena docelowa w wysokości 392 zł oferuje zaledwie 2% potencjał zwyżkowy, spodziewamy się jednak ma największą szansę na pobicie naszej prognozy zysków” – napisali analitycy.

Zwracają oni jednak uwagę na niekorzystny poziom kosztów oraz brak ekspozycji na gwałtownie wzrastający rynek funduszy emerytalnych.

Natomiast w przypadku Banku Pekao SA analitycy BZ WBK uważają, że bank przywiązuje większą wagę do jakość aktywów, niż do zabiegów o ich powiększenie.

„Niemniej jednak, dostrzegamy korzyści płynące z prowadzonej z sukcesem sprzedaży funduszy inwestycyjnych oraz dyscypliny kosztowej” – napisali autorzy raportu.

Wśród plusów działalności banku w 2004 roku analitycy wymieniają korzyści płynące z ożywienia gospodarczego i ciągłego wzrostu rynku funduszy inwestycyjnych.

Z drugiej strony jednak „Pekao traci udział w rynku kredytowym. Dotychczas bankowi nie udało się pozyskać klientów za pomocą swojej oferty kart kredytowych i kredytów hipotecznych”.

W przypadku BRE Banku i Banku Millennium analitycy zalecają użycie ich akcji jak źródła finansowania kupna akcji BPH i Pekao.

„Na naszą rekomendację dla BRE wpłynęły niskie marże wygenerowane z podstawowej działalności, ryzykowną strategię inwestycyjną oraz słabą pozycję kapitałową; naszym zdaniem Millennium cierpi na brak potencjału i narażony jest na ryzyko spadku jakości aktywów” – czytamy w raporcie.

Poniżej tabela z rekomendacjami i wyceną poszczególnych banków

Nazwa Banku, Rekomendacja, Cena docelowa (12 m-cy), Cena na zamknięciu 22.01

Pekao Neutralnie 122 120,5

BPH PBK Neutralnie 392 400

BRE Bank Poniżej Rynku 78,5 96,5

Millennium Poniżej Rynku 2,18 2,52

Handlowy Poniżej Rynku 56,1 59

(ISB)

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / DM BZWBK: Najlepszą inwestycją wśród banków są BPH PBK i Pekao