DM BZWBK: Nudne zamknięcie tygodnia

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 29-09-2006, 17:10

Ostatnia sesja tygodnia, miesiąca i kwartału była beznadziejnie nudna i potwierdziła trwającą już co najmniej od dwóch tygodni słabość polskiego rynku akcji.

Ostatnia sesja tygodnia, miesiąca i kwartału była beznadziejnie nudna i potwierdziła trwającą już co najmniej od dwóch tygodni słabość polskiego rynku akcji.

Dobra atmosfera na globalnym rynku akcji wystarcza tylko do tego aby nie spadać poniżej 2900 pkt. na WIG-u konsekwentnego strajku popytu nie tłumaczy nawet napięta sytuacja polityczna w naszym kraju. Niskie obroty świadczą o rosnącej peryferyjności polskiej giełdy i być może dopiero rzeczywiste przesilenie na scenie politycznej spowoduje ponowny wzrost zainteresowania kapitału zagranicznego polskim rynkiem. Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować 1.03 % spadek wartości WIG-u 20 oraz obroty rzędu 1 mld zł.

Jedynym wzrostem powyżej 1% wśród spółek z WIG-u 20 był wzrost kursu GTC (+1.70%), poza tym wzrosła wartość tylko pięciu spółek z głównego indeksu GPW. Spadkowych spółek było dużo więcej, ale spadek wartości indeksu zawdzięczamy głównie KGHM (-2.70%) i PKO BP (-2.64%). Kompletnemu marazmowi na rynku największych spółek zaczyna towarzyszyć stopniowe wygasanie impetu wzrostowego segmentu małych i średnich spółek, co wzmacniane jest rosnącą presją na realizację niemałych przecież w ostatnim okresie zysków. Odzwierciedleniem tej tendencji była dzisiaj stosunkowo mała ilość spektakularnych wzrostów na szerokim rynku. Spółkami, które wyróżniły się pod tym względem były Energomontaż Południe (+10.27%), Budopol (+8.89%), Hygienika (+7.41%) i Swissmed (+8.30%). Ogólnie nudnej atmosfery na parkiecie nie ożywił debiut spółki Euromark, ponieważ 3% zarobek chyba nie usatysfakcjonował akcjonariuszy, którzy nabyli te walory w ofercie pierwotnej.

Z perspektywy tygodnia pozytywnie należy ocenić skuteczną obronę poziomu 2900 pkt. na WIG-u 20, jednak jak na razie byki stać tylko na utrzymywanie aktualnych poziomów cenowych. Pomimo negatywnego wrażenia, które pozostaje po obserwacji codziennego handlu, w przyszłym tygodniu większe prawdopodobieństwo przypisałbym zwyżkom. Do bardziej optymistycznego spojrzenia na rynek potrzebny jest jednak wyraźny wzrost obrotów na sesjach wzrostowych i powrót powyżej poziomu 3000 pkt. Brak wystąpienia tych elementów w nadchodzącym tygodniu traktowałbym jako zapowiedź nadchodzącej większej korekty technicznej. Na razie pozostajemy w męczącym trendzie bocznym.

Sławomir Koźlarek

makler DM BZWBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DM BZWBK: Nudne zamknięcie tygodnia