DM BZWBK: O wzrostach na GPW zdecydowała druga połowa sesji

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 04-04-2006, 18:43

Dzisiejsza sesja zakończyła się nieznacznym wzrostem indeksów, a relatywnie lepiej spisał się Techwig. Przez większą część na rynku przeważali sprzedający, a indeksy korygowały wcześniejszy wzrost. Tym nie mniej końcowa część sesji upłynęła pod znakiem zakupów, co przesądziło o wyższym zamknięciu i zarazem o pozytywnej wymowie sesji.

Dzisiejsza sesja zakończyła się nieznacznym wzrostem indeksów, a relatywnie lepiej spisał się Techwig. Przez większą część na rynku przeważali sprzedający, a indeksy korygowały wcześniejszy wzrost. Tym nie mniej końcowa część sesji upłynęła pod znakiem zakupów, co przesądziło o wyższym zamknięciu i zarazem o pozytywnej wymowie sesji.

W statystyce również można dostrzec elementy zrównoważenia sił na rynku, bowiem liczba spółek zwyżkujących i zniżkujących była zbliżona, natomiast obroty wyniosły 1,4 mld zł.

Ponownie uwaga inwestorów koncentrowała się na akcjach Elektrimu, co znalazło odzwierciedlenie w najwyższym obrocie. Tak jak wcześniej akcje spółki dynamicznie rosły tak dziś górę wzięła chęć realizacji zysku, co z kolei spowodowało spadek ceny. W gronie największych spółek w centrum uwagi były akcje banków, gdzie wyróżniały się akcje BZ WBK oraz Pekao S.A. W przypadku pierwszej ze spółek inwestorzy pozytywnie przyjęli wiadomość o planowanej wypłacie dywidendy w wysokości 6 zł na akcję, co przełożyło się na wzrost o ponad 3%. Natomiast dość tajemniczo zachowywały się akcje Pekao, które w pierwszej fazie sesji ewidentnie ciągnęły indeksy w dół. Trudno doszukać się motywów, które wpływały na decyzję inwestorów, bowiem w poniedziałek te walory osiągnęły najwyższy pułap w historii. Pozytywnie w sektorze finansowym zachowywały się akcje BPH oraz Getinu. Na uwagę zasługuje postawa spółek medialnych, które odnotowały dziś zauważalne wzrosty. Tak jak w przypadku TVN można domniemywać, iż powodem do zakupów był wzrost oglądalności stacji w ostatnim kwartale, tak w przypadku Agory wzrost odczytywałbym jako odreagowanie wcześniejszego spadku.

Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazły się akcje Atlantisu, Lubawy oraz Skotanu, jednakże w przypadku tej ostatniej spółki można doszukać się powodu do wzrostu, a jest nim prawdopodobnie zbliżający się termin ustalenia prawa poboru do akcji nowej emisji.

Najsłabiej, poza wspomnianym Elektrimem zachowywały się dziś akcje Próchnika i Bytomia.

Dzisiejszą sesję oceniam pozytywnie i liczę na dalszy ruch na kolejnych, jednakże wiele w tym względzie będzie zależało od decyzji polityków w kwestii samorozwiązania Sejmu, co aktualnie jest największym czynnikiem ryzyka.

Tomasz Jerzyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DM BZWBK: O wzrostach na GPW zdecydowała druga połowa sesji