DM BZWBK: obrona wsparcia WIG20 na 1663 pkt. będzie dobrym sygnałem

Tomasz Jerzyk
25-02-2004, 09:59

Wczorajsza sesja zakończyła się silnym spadkiem indeksów, WIG stracił 2,4%, a WIG-20 2,5%. Silnie zniżkowały również silne na ostatnich sesjach Techwig oraz Midwig. Na dziennym wykresie świecowym tego ostatniego indeksu ukształtowała się formacja gwiazdy wieczornej, która może stanowić zapowiedź odwrócenia tendencji. Kluczowym wsparciem dla indeksu jest poziom 1.504 pkt., a spadek poniżej tego poziomu będzie zapowiadał spadek do 1.378 pkt.

WIG-20 otworzył się wczoraj poniżej wcześniejszego minimum na 1.705 pkt. i przez większą część sesji rynek utrzymywał się w tendencji spadkowej, która była stymulowana podażą ze strony arbitrażystów. Zamknięcie nastąpiło w pobliżu dziennego minimum na 1.668 pkt. Najbliższe wsparcie znajduje się na 1.663 pkt. oraz 10 pkt. niżej, gdzie z kolei znajduje linia łącząca szczyty z początku września oraz połowy października ub. Zatrzymanie spadku na powyższym poziomie będzie pozytywne, bowiem wskazywało na ruch powrotny do przełamanej wcześniej linii. Przebicie wsparć będzie sugerowało korektę wyższego rzędu, a pytaniem otwartym pozostanie jego stopień. Właściwa odpowiedź na tak postawione pytanie pozwoli na określenie poziomu docelowego spadku. W optymistycznym scenariuszu będzie to 1.590-1.612 pkt., a przy założeniu korekty całej zwyżki od 5-03-03 należałoby oczekiwać na korektę do 1.409 pkt.

Na wczorajszej sesji zniżkowała przeważająca liczba spółek, najsilniej z dużych spółek ucierpiał KGHM, który stracił ponad 5%, mimo wzrostu ceny surowca na giełdach światowych i umocnienia dolara do złotego w Polsce. Relatywnie lepsze wrażenie sprawiały jedynie akcje Softbanku oraz Budimexu.

KONTRAKTY

Po niższym otwarciu, rynek znajdował się pod presją sprzedających, a zamknięcie nastąpiło w pobliżu dziennego minimum na 1.668 pkt. Na dziennym wykresie świecowym ukształtowała się długa, czarna świeca, która przełamał linię trendu wzrostowego, kreśloną od dna z 20-11-03 pkt. Na wykresie intra-day wsparcie wynikające z linii trendu również nie zdołało powstrzymać spadku, co należy odczytać jako zapowiedź testu kolejnych wsparć na 1.663 pkt., a w przypadku jego przełamania 1.603 pkt. Oporem dla rynku jest poziom 1.686 pkt., a w przypadku jego przełamania kolejnym jest 1.695 pkt. Kluczowym średnioterminowym oporem jest poziom 1.712-18 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Jerzyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZWBK: obrona wsparcia WIG20 na 1663 pkt. będzie dobrym sygnałem