DM BZWBK: Pełzająca korekta

opublikowano: 16-02-2007, 18:11

Kolejny dzień pełzającej korekty na GPW za nami. Dzisiejsza sesja specjalnie nie odbiegała od tego co oglądaliśmy w poprzednich dniach – handel był dość leniwy, a przy mało aktywnym popycie i podaży próby bardziej energicznych działań na blue chipach ciągnęły rynek za sobą.

Kolejny dzień pełzającej korekty na GPW za nami. Dzisiejsza sesja specjalnie nie odbiegała od tego co oglądaliśmy w poprzednich dniach – handel był dość leniwy, a przy mało aktywnym popycie i podaży próby bardziej energicznych działań na blue chipach ciągnęły rynek za sobą.

Dzisiaj była to przede wszystkim sprzedaż na Pekao S.A., a w końcówce sesji PKO BP i głównie to było przyczyną spadku WIG-u 20 o 0.56%. Obrót na całym rynku był przyzwoity (1.4 mld zł), ale jeżeli chodzi o największe spółki to aktywność handlujących była zdecydowanie mniejsza. Przewaga spółek rosnących każe raczej podejrzliwie traktować spadki z ostatnich sesji, poza tym zachowanie warszawskiego parkietu w ostatnim czasie odbiega in minus od tendencji na globalnym rynku i wydaje się, że ten okresowy brak korelacji nie da się utrzymywać na dłuższą metę.

Jak już wspomniałem głównymi hamulcowymi WIG-u 20 były dzisiaj banki, a więc PKO BP (-2.08%), Pekao S.A. (-1.87%) i BRE (-2.03). Jeszcze większy spadek zanotowały opuszczające indeks Kęty (-2.29%) potwierdzając bardzo negatywny sygnał techniczny z wczorajszej sesji, zapowiadający dalszą deprecjację kursu. Na tle całego WIG-u 20 mocno błyszczał dzisiaj Prokom. Wzrost (+4.46%) wydaje się wskazywać na zakończenie korekty technicznej na rynku tego papieru. Poza Prokomem skromne, ponad procentowe wzrosty zanotowały GTC, Agora i Polimex. Gwiazdą szerokiego rynku był dzisiaj oczywiście 02NFI po informacji o przejęciu kontroli nad funduszem przez R.Karkosika. Kurs wzrósł o 37.42% przy gigantycznym obrocie rzędu 86 mln zł, a nieco przykurzona ostatnio magia p.Karkosika znowu dała znać o sobie. Innymi spółkami, które zanotowały efektowne wzrosty przy przyzwoitych obrotach były 04 Progress (+18.29%), Stalexport (+12.78%), Eurofaktor (+10.90%), Budimex (+10.58%) i Jutrzenka (+10.12%). Moją uwagę zwróciła także grupa spółek wyraźnie wracających do łask inwestorów np. Dębica (+4.84%), Odlewnie (+4.76%), Hygienika (+4.74%) czy Lena (+4.46%).

W ujęciu tygodniowym WIG-20 spadł tylko o 1.3%, co rozczarowuje chyba inwestorów o niedźwiedzim usposobieniu, ale jest adekwatne do zachowania rynku w mijającym tygodniu. Dominowała niepewność, wydaje mi się, że dosyć umiejętnie podtrzymywana przez cofający się popyt, a zachowanie pozostałych podstawowych indeksów (MIDWIG i WIRR na plusach, WIG symboliczny minus), także nie potwierdza wyraźnego strachu rynku przed głębszą korektą. W przyszłym tygodniu czeka nas kolejna porcja wyników, w tym kilku kluczowych dla WIG-u 20 spółek np. Pekao S.A. i BZWBK, i oczywiście może stanowić to impuls do bardziej zdecydowanego zachowania uczestników rynku. Na razie korekta trwa, ale sądzę, że jest ona zdecydowanie bliższa końca niż dalszego ciągu. Reasumując, stawiam na próbę odbicia w przyszłym tygodniu, a wstępnym potwierdzeniem takiej tendencji będzie zamknięcie powyżej poziomu 3418 pkt. Bardzo negatywnie odebrałbym zamknięcie poniżej 3344 pkt., ponieważ w takim przypadku całkowicie realny stanie się wariant spadku przynajmniej w okolice 3250 pkt.

Sławomir Koźlarek

makler DM BZWBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane