DM BZWBK: Piątkowa sesja może okazać sie przełomowa

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 02-03-2006, 17:47

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, tym nie mniej nastroje na rynku ulegały zmianom w trakcie sesji. Pierwsze godziny przyniosły wzrost wartości indeksów do czego przyczyniło się w głównej mierze pozytywne zamknięcie indeksów amerykańskich na sesji wtorkowej.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, tym nie mniej nastroje na rynku ulegały zmianom w trakcie sesji. Pierwsze godziny przyniosły wzrost wartości indeksów do czego przyczyniło się w głównej mierze pozytywne zamknięcie indeksów amerykańskich na sesji wtorkowej.

Kolejne godziny upłynęły pod znakiem stabilizacji, z której nastąpił dość dynamiczny ruch spadkowy, który wynikał z podniesienia przez ECB prognozowanego przedziału inflacji dla strefy euro na 2007. Wyniku czego nastąpiło dość zauważalne umocnienie się euro oraz wyprzedaż na głównych rynkach europejskich. W samej końcówce na rynku pojawił się popyt, który zapewnił indeksom pozytywne zamknięcie. Ocena sesji nie jest jednoznaczna, bez wątpienia musi cieszyć wzrost indeksów, tym nie mniej wyprzedaż w połowie sesji generowała obawy o możliwość powtórzenia sytuacji z wtorku.

Ponadto obroty na rynku po raz kolejny ukształtowały się na niższym poziomie, a liczba spółek, która odnotowała spadek była większa od liczby spółek rosnących. W gronie największych spółek najlepsze wrażenie pozostawiły akcje GTC, PGNiG oraz Pekao S.A. PGNiG podała dziś przed sesją wyniki finansowe, które okazały się słabsze od rynkowego konsensusu. Mimo, to od początku sesji kurs akcji zwyżkował, co mogło wynikać z zapowiedzianej przez przedstawicieli spółki kolejnej podwyżki cen gazu. Najsłabiej z dużych spółek spisywały się Bioton, Prokom i PKN. Ta ostatnia spółka miała duży udział w wyprzedaży w środku sesji, jednakże sprzedającym nie udało się przebić wcześniejszego dna na 58,50 zł.

Nieznacznie poniżej tego poziomu znajduje się ważne wsparcie dla tej spółki, które winno zachęcać do zakupów inwestorów operujących w średnim horyzoncie inwestycyjnym. Na szerokim rynku nie słabło zainteresowanie akcjami IG Group i Hogi.pl. Osobiście pozytywnie odczytałem zachowanie Rafako, które kontynuuje ruch wzrostowy łamiąc kolejne poziomy oporu. Warto jeszcze wspomnieć o reakcji na wyniki finansowe, które najbardziej spektakularne były na Comarchu i Groclinie. W przypadku pierwszej ze spółek mieliśmy do czynienia z pozytywną niespodzianką, co zapewniło spółce wzrost do nowego średnioterminowego ekstremum na 95,70 zł w trakcie sesji. Natomiast duże straty Groclinu spowodowały dalszy spadek ceny do nowego kilkuletniego minimum.

Jutrzejsza sesja winna być niezwykle ważna dla prognozy na kolejne tygodnie.

Tomasz Jerzyk

Analityk

DM BZ WBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane