DM BZWBK: Pozytywne sygnały dla rynku

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 22-08-2006, 17:37

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, których wzrosty mieściły się w zakresie 0,7-0,8%. Zachowanie indeksów należy zinterpretować pozytywnie, bowiem zwyżce towarzyszyła pozytywna szerokość rynku (146 do góry, 86 w dół), oraz fakt, iż obroty na spółkach zwyżkujących były blisko 6 razy wyższe niż na zniżkujących.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, których wzrosty mieściły się w zakresie 0,7-0,8%. Zachowanie indeksów należy zinterpretować pozytywnie, bowiem zwyżce towarzyszyła pozytywna szerokość rynku (146 do góry, 86 w dół), oraz fakt, iż obroty na spółkach zwyżkujących były blisko 6 razy wyższe niż na zniżkujących.

Tym nie mniej, nie wydaje mi się by dzisiejsza sesja istotnie zmieniła układ sił na rynku. Wzrost bez wątpienia musi cieszyć, ale jest on zbyt mały i słaby by mówić trwałej tendencji. Tym nie mniej zamknięcie w górnym zakresie dzisiejszej zmienności może zostać zinterpretowane przez inwestorów pozytywnie jako zapowiedź dalszych wzrostów. Należy ciągle pamiętać, iż dużą rolę w wytyczaniu tendencji na rynku mają zlecenia arbitrażystów, które zwiększają zmienność, ale też nie gwarantują trwałości danego ruchu. Na dzisiejszej sesji zainteresowanie inwestorów skupiało się na akcjach spółek surowcowych PKN i KGHM, a najsilniej zwyżkowały akcje MOL-a i BRE, które dodały po 3% do wczorajszych zamknięć. Wydarzeniem na rynku był debiut praw do akcji nowej spółki na warszawskim parkiecie. Dziś do grona spółek giełdowych dołączyły papiery One-2-One, a mając na względzie poziom redukcji zapisów można było liczyć się z bardzo dobrym debiutem. Tym nie mniej, poziom otwarcia mógł wielu obserwatorów zaskoczyć. W wielu miejscach można było usłyszeć, iż spółka sprzedała się dość drogo, a na otwarciu cena została ustalona jeszcze o 170% wyżej, trudno to wytłumaczyć inaczej niż ewidentną dominację chciwości nad zdrowym rozsądkiem.

Z innych spółek uwagę przykuwa zachowanie akcji spółek odzieżowych Masters i Próchnika, które odnotowały zauważalne wzrosty, natomiast w gronie spółek zniżkujących uwagę przykuwały akcje niedawnego debiutanta Hypriona oraz 14 NFI.

Tomasz Jerzyk

Analityk

DM BZ WBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DM BZWBK: Pozytywne sygnały dla rynku