DM BZWBK: Rosnące ceny surowców będą sprzyjać GPW

Tomasz Jerzyk
opublikowano: 07-10-2004, 10:31

Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, WIG zyskał 0,1%, a WIG-20 0,3%. Pozostałe indeksy odnotowały spadki. Szerokość rynku była zdumiewająca, bowiem 2 razy więcej spółek odnotowało spadek w odniesieniu do spółek rosnących.

Po początkowym spadku w końcówce sesji pojawił się silny popyt na wybranych papierach, który pozwolił na drobienie strat. WIG-20 osiągnął minimum na 1.831 pkt., natomiast zamknięcie nastąpiło w pobliżu dziennego maksimum. Takie zachowanie sugeruje test wtorkowego maksimum na 1.866 pkt. W przypadku przebicia powyższego poziomu oczekiwałbym na test kwietniowego maksimum na 1.874 pkt. Pokonanie powyższego poziomu winno przełożyć się na wzrost do 1.881 pkt. Kolejne opory widzę w przedziale 1.904-09 pkt. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1.838 pkt., a sygnałem słabości będzie spadek poniżej wczorajszego minimum. Wtedy kolejne wsparcia wyznaczyłbym na 1.817 oraz 1.779 pkt. W dalszym ciągu uważam, iż obecny wzrost winien kończyć sekwencję zapoczątkowaną 13 sierpnia. Idealnie szczyt winien zostać ustanowiony na 1.881 pkt. na sesji dzisiejszej bądź jutrzejszej. Dziś mija 55 dni od dna z 13 sierpnia, natomiast jutro 144 dni od dna z 17 maja. Wcześniejsze daty wyznaczały istotne minima dla rynku w związku z czym również należałoby oczekiwać dna, jednakże indeksy w ostatnim czasie zwyżkowały, w związku z czym logiczne wydaje się osiągnięcie przez rynek szczytów. Na dzisiejszej sesji spodziewam się silnego zachowania walorów PKN Orlen oraz KGHM, gdzie do wzrostów winny przyczynić się rekordowe notowania cen surowców.

KONTRAKTY

Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem rynku do nowego krótkoterminowego maksimum na 1.867 pkt. Po otwarciu na rynku dominowała podaż, która sprowadziła rynek do 1.845 pkt. W końcówce sesji dominował popyt, dzięki czemu kontrakt pokonał wtorkowe maksimum i osiągnął szczyt na 1.872 pkt. Wrażenie po sesji jest pozytywne, co z kolei winno przełożyć na test wczorajszego szczytu. Na powyższym poziomie znajduje się przebita w maju linia trendu wzrostowego, która generuje silny opór dla rynku. Pokonanie tego poziomu winno zapowiadać test kwietniowego szczytu na 1.891 pkt. W przypadku pokonania tego poziomu kolejnego oporu doszukiwałbym się na 1.905-7 pkt. Wsparciem dla kontraktu jest poziom 1.857 pkt., a spadek poniżej tego poziom odczytałbym jako zapowiedź testu wczorajszego minimum na 1.845 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Jerzyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZWBK: Rosnące ceny surowców będą sprzyjać GPW