DM BZWBK: Rynek akcji nie prezentuje się zbyt dobrze

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 14-03-2006, 18:26

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a najwięcej straciły WIG-20 i Techwig. Przebieg sesji był zbliżony do tego, co inwestorzy mogli zaobserwować na poprzednich sesjach, czyli spadek w pierwszej fazie sesji oraz mozolna wspinaczka w drugiej fazie notowań.

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a najwięcej straciły WIG-20 i Techwig. Przebieg sesji był zbliżony do tego, co inwestorzy mogli zaobserwować na poprzednich sesjach, czyli spadek w pierwszej fazie sesji oraz mozolna wspinaczka w drugiej fazie notowań.

Ten schemat został w pewien sposób załamany w trakcie końcowego fixingu, gdzie miały miejsce dość dziwne ruchy w gronie największych spółek. Dzięki zleceniom kupna duże wzrosty odnotowały akcje Lotosu, które zyskały ponad 9% oraz PGNiG, które wzrosły o blisko 5%. Z drugiej jednak strony spore spadki odnotowały akcje Pekao, PKO BP, Agory i TP S.A., których spadki oscylowały w okolicach 3%. Powyższe nienaturalne, choć transakcyjne ruchy wiązałbym ze zbliżającym się wygasaniem marcowych serii kontraktów i opcji na indeks WIG-20 i spółki, choć należy dodać, iż do tej pory takie ruchy miały miejsce w ostatniej godzinie handlu w trzeci piątek miesiąca, w związku z czym dzisiejsze zachowanie należy określić pewną nowością. Na szerokim rynku kilka spółek wyróżniało się pozytywnie na tle całego rynku. Na podkreślenie zasługuje wzrost akcji Groclinu, który poinformował o kolejnym zawartym kontrakcie. Inwestorzy tym razem utrzymali wzrost cen do końca sesji, a cena na zamknięciu zyskała, blisko 11%. Ponadto na wzmiankę zasługuje wzrost cen akcji Elektrimu i Prochemu. Spory spadek odnotowały akcje Alchemii, co łączyłbym z rozpoczęciem notowań praw poboru do akcji nowej emisji. Mam wrażenie, iż część inwestorów woli sprzedać posiadane akcje i od razu zakupić prawa poboru, by zapisać się na akcje nowej emisji, co w trakcie dzisiejszej sesji pozwalało odkupić akcje 15-20% taniej. Spore spadki odnotowały akcje wcześniejszych liderów Lubawy i Mostostalu Zabrze.

Ogólna ocena rynku jest negatywna, bowiem indeksy zmierzają w kierunku ostatnich minimów i wiele wskazuje, iż tendencja spadkowa zostanie pogłębiona. Statystyka sesji potwierdza słabość, bowiem więcej akcji spadło niż wzrosło, a obroty ukształtowały się na wyższym poziomie. Tym nie mniej należy poczynić zastrzeżenie, iż perspektywa wygasania instrumentów pochodnych, utrudnia stawianie jednoznacznych prognoz. Z otoczenia rynkowego, negatywny sentyment kreuje w dalszym ciągu krajowa scena polityczna, a znacznie tego czynnika winno być duże wraz ze zbliżającym się terminem kolejnego posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego, które ma podjąć decyzje w sprawie fuzji Pekao i BPH.

Tomasz Jerzyk

Analityk

DM BZ WBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane