DM BZWBK: Spadki na GPW

Dom Maklerski BZ WBK SA
12-12-2006, 17:42

Skala spadku z punktu widzenia indeksów nie była znacząca, a najbardziej ucierpiały dziś akcje średnich spółek.

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a sprzedający przeważali przez całą sesję. Skala spadku z punktu widzenia indeksów nie była znacząca, a najbardziej ucierpiały dziś akcje średnich spółek.

W ujęciu statystycznym zauważalnie więcej spółek spadło 168 w odniesieniu do spółek rosnących, których było 97, co stanowi potwierdzenie zachowania indeksów. Obroty przekroczył 1,4 mld zł i skupiały się na papierach zniżkujących. W gronie największych spółek najsilniej straciły dziś akcje PKO BP oraz Biotonu, których spadki przekroczyły 2%. Pko poinformował dziś rano o wielkości sprzedaży kredytów hipotecznych w październiku i listopadzie, jednakże nie sądzę by był to powód spadku. Po prostu wcześniej akcje odnotowały duży wzrost, a spadek traktuję jako typowy odpoczynek po wzroście. Pozytywnie natomiast dziś wyróżniły się walory TP S.A., która zyskała prawie 2%. Zwyżkowały również akcje PKN oraz MOLA. Na szerokim rynku uwagę przykuwa silny spadek Millenium, które straciły ponad 8%. Przez cała sesję kurs oscylował wokół poniedziałkowego zamknięcia, a spadek miał miejsce na końcowym fixingu. Trudno znaleźć uzasadnienie takiego zachowanie tej spółki. Ponadto zauważalne spadki odnotowały akcje Plastboxu, Strzelca oraz Wilbo. Najsilniej dziś wzrosły akcje 7Bulls, Talexu oraz Midasa.

Dzisiejsza sesja nie wniosła istotnych zmian do krótkoterminowej prognozy dla rynku. W dalszym ciągu mamy do czynienia z fazą konsolidacji w okolicach szczytów. Martwić może jedynie coraz słabsza postawa średnich spółek, które wcześniej przewodziły wzrostom na rynku. Na najbliższych sesjach coraz większe znaczenie będzie miało wygasanie grudniowych kontraktów terminowych, które tradycyjnie może spowodować większą zmienność na rynku. Nie bez znaczenia dla sytuacji na rynku jest trwająca subskrypcja na akcje Ruchu. Oferta spółki Skarbu Państwa wykreowała spore zainteresowanie społeczne, co prawdopodobnie przełoży się na zakupy akcji na rynku wtórnym po zakończeniu oferty.

Tomasz Jerzyk

Analityk

DM BZ WBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / DM BZWBK: Spadki na GPW