DM BZWBK: Spokojna sesja na GPW

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 02-05-2006, 17:39

Dzisiejsza sesja bardziej przypominała „etap przyjaźni” z wyścigów kolarskich, niż emocjonującą sesję z licznymi zmianami nastrojów. Indeksy giełdowe zwyżkowały, choć WIG-20 na końcowym fixingu zamienił nieznaczny wzrost na równie niewielki spadek.

Dzisiejsza sesja bardziej przypominała „etap przyjaźni” z wyścigów kolarskich, niż emocjonującą sesję z licznymi zmianami nastrojów. Indeksy giełdowe zwyżkowały, choć WIG-20 na końcowym fixingu zamienił nieznaczny wzrost na równie niewielki spadek.

Przez całą sesję indeksy oscylowały w niewielkiej odległości od porannego otwarcia, a obroty ukształtowały się na znacznie niższym poziomie. Statystyka sesji jest pozytywna, bowiem znacznie więcej spółek odnotowało wzrost niż spadło, tym nie mniej nie można mówić o pędzie inwestorów do nabywania akcji. W zasadzie już przed sesją należało się liczyć z większym zainteresowaniem inwestorów spółkami surowcowymi, w związku ze wzrostem cen na giełdach światowych, jednakże czynnik ten dopomógł jedynie KGHM, który w przekroju sesji okazał się liderem pod względem poziomu obrotu na rynku. Natomiast spółki paliwowe rozczarowały, a w szczególności PKN i Lotos, co być może wynika z obaw inwestorów o wyniki tych spółek w I kw. Największy wzrosty w gronie największych spółek odnotowały walory Kęt, Biotonu oraz BZ WBK, które wzrosły o ponad 3%. Najmniej powodów do zadowolenia mieli akcjonariusze Agory, która jak pokazała dzisiejsza sesja nie jest w stanie śmielej wybić się w górę, by przełamać negatywną passę. Również w tym przypadku taką postawę inwestorów wiązałbym z obawami przed wynikami za I kw. 06., a na zamknięciu kurs stracił nieco ponad 3,5%. Pod presja sprzedających znalazły się również akcje BPH, PKO BP i Pekao S.A.

Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniały się akcje Drozapolu jak również IG Group, bowiem obie spółki zyskały ponad 20%, przy istotnym poziomie obrotów. Na drugim biegunie znalazły się z kolei akcje Próchnika, które sukcesywnie tracą na wartości odkąd opublikowana została informacja o zatwierdzeniu prospektu emisyjnego spółki. W moim odczuciu informacja ta winna sprzyjać wzrostom, o ile w treści prospektu nie ma jakiejś rewelacji, która wymuszałaby rewizję wyceny akcji.

Dzisiejsza sesja nie wpływa istotnie na ocenę krótkoterminowych perspektyw rynkowych. Mam wrażenie, iż utrzymuje się niepewność, którą bez wątpienia wniosła czwartkowa wyprzedaż. W dużej mierze jest to zasługa „długiego weekendu”, co wiąże się z ryzykiem znaczących (niekorzystnych) zmian na rynkach surowcowych i walutowych. Nie małe znaczenie ma również ryzyko związane z publikacją wyników finansowych, które z założenia winny być dobre, ale część inwestorów woli kupić nieco drożej niż narazić portfel na negatywną niespodziankę.

Tomasz Jerzyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DM BZWBK: Spokojna sesja na GPW